Manapság már csak kevesen tudják elképzelni a mosást mosógép, aromás mosószerek és kellemes lágyítószerek nélkül. Milyen volt a mosás régen? Olvassa el élvezettel a mosás, a mosógépek és a mosószerek történetéről szóló cikkünket.
Hogyan mosták a ruhákat a múltban
A tisztaság iránti igény természetesen a textíliák viselésének megkezdésével alakult ki. A mosásról szóló első említés a suméroktól származik, a Kr. e. 2800 évvel ezelőtti időszakból. Kezdetben a mosást úgy végezték, hogy a ruhákat szó szerint a folyóban lévő köveknek csapkodták. A szappant hamuból, fából, szemekből és a gúnyavirág nevű gyógynövényből készítették.
Mosás az ókori Egyiptomban, a görög és római korban
Az ókori Egyiptomban nagy hangsúlyt fektettek a tisztaságra. A hieroglifákon mezítlábas rabszolgákat láthatunk, amint mezítláb tapossák a szennyest egy víztartályban, amelyhez szemeket adtak hozzá. A görögök és a rómaiak is szerették a tisztaságot. A rómaiak feltalálták a közös mosdóházakat. Puszta lábbal mosták a ruhákat mészkővel, lúggal, sőt néha még vizelettel kiegészített víztartályokban. Már a 2. században elkezdtek szappant használni - állati zsír, hamu és mészmosás keverékét.
Piszkos középkor
A középkorban senki sem törődött igazán a tisztasággal, így a mosakodás fejlődése lelassult. A pestisjárványok miatt az emberek azt hitték, hogy a betegségek a vízből származnak. Havonta egyszer fürödtek, és kéthavonta mostak. A ruhákat először megfőzték, majd fapálcikákkal kiverték belőlük a szennyeződést.
A 17. században a mosás egyre inkább előtérbe került. A ruhákat kimosták, kikalapálták és megsúrolták. A spanyolok és az olaszok kezdték el a szappangyártást. A szappant olívaolajból és algahamuból készítették. Feltalálták a valchát, a fogazott mosódeszkát.
A mosógépek és a mosószerek kifejlesztése
Az első mosógépet Jacob Christian Schäffern készítette 1767-ben. A gépek egy kád alapból, lapátokból vagy rudakból és egy fogantyúból álltak, amely a rudakat forgatta. 1851-ben egy forgó dobos változatot vontak be, de ez túl durva volt a szövethez. A mosógépek aranykora azonban a 19. században kezdődött.
Idővel a ruhák mosógépekben való mozgatásához kézzel működtetett csavarógép is társult. A szappan az emberek életének részévé vált, fogyasztása pedig a nemzetek kultúrájának mércéjévé vált.
A modern mosógépek
A legfontosabb mérföldkő az volt, amikor Tesla 1894-ben egy mosógép kismotorjában használta az elektromosságot. Az első elektromos mosógépet Alva Fisher készítette 1907-ben. A mosóport, ahogyan ma ismerjük, szintén 1907-ben találták fel. Az első Csehszlovákiában gyártott automata mosógépet 1957-ben mutatták be a Romo üzemben.
Ma a poeple modern mosószereket, textilpuhítókat használ, és a legújabb trend ma a mosóparfümök
https://www.giovani.hu/red-cashmere/
(Szponzorált tartalom)
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!