Ha november, akkor liba és bor – utóbbiból egyenesen az új. Egy olyan fesztivál nyitja a hónapot, ami erre a két őszi klasszikus jóságra épül, gondosan őrizve a tradíciót. A Libabőr Fesztiválról van szó, amely szinte az egész országot lefedi izgalmas és informatív borkóstolókkal, extra ajánlatokkal a kedvezményektől kezdve egészen az ínyencségekig.
Mi okozhat libabőrt?
A 2023-ban sikerrel debütált Libabőr Fesztivált ebben az évben november 1. és 17. között tartják, országszerte változatos programokkal és kedvezményekkel. A fesztivál középpontjában az újbor és a Márton-napi hagyományok tovább éltetése áll, amelyhez több tucat borászat, étterem és vendéglátóhely csatlakozott különleges ajánlatokkal.
A Libabőr Fesztivál számos izgalmas programot kínál a borkedvelőknek, a gasztronómia szerelmeseinek és a családoknak.
A borászatok például újbor kóstolóval, exkluzív pincelátogatásokkal és vásárlási kedvezményekkel várnak, a látogatók pedig betekintést nyerhetnek a borok készítésének rejtelmeibe és megízlelhetik az idei év legfrissebb nedűit. Emellett számos étterem libás menüsorokkal készül, hogy a Márton-napi ételek hagyományos ízei is helyet kapjanak az ünnepi kínálatban.
A fesztivál különleges hangulatát több helyszínen is élőzenei koncertek fokozzák. A családosok és gyerekek számára kézműves foglalkozások, játékos programok, valamint tábortűz biztosítja a szórakozást.
„A Libabőr Fesztivál célja, hogy egyedülálló élményt nyújtson a látogatóknak, és megőrizze, valamint népszerűsítse a Márton-napi hagyományokat. Büszkék vagyunk arra, hogy ilyen széleskörű együttműködés valósulhat meg a borászatok, éttermek és vendéglátóhelyek között, így az érdeklődők igazán sokszínű programkínálatból válogathatnak” – nyilatkozta Rókusfalvy Pál, nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos.
Na, de mi is az az újbor és mi köze ehhez a naphoz?
A Márton-naphoz nem csupán a finom libasültek és egyéb klasszikus libás fogások kötődnek, hanem egy másik hagyomány is erőteljesen rezonál november 11-ével. Ekkorra készül el az adott évi szüretet követően az első újbor (mégpedig javarészt vörös), ami ez idő tájt éri el a már kóstolható állapotát. A története röviden annyi, hogy a népi megfigyelés Márton-napra „tette” az új borok erjedését.
Ez tehát a szüret utáni első ünnep (egyben az utolsó „nagy” az adventi időszak előtt), amikor a friss bort először megízlelhetjük. Az újbor persze ilyenkor még fiatalnak mondható, gyakran kissé szénsavasnak érződik, és nyilván még nem éri el végső érettségét. A világ legismertebb újboraként a francia Beaujolais Nouveau-t szokás említeni, ami mindig november harmadik csütörtökén éjfélkor debütál. A Márton-napi ünnepségekhez hozzátartozik még az újbor „megkeresztelése” és megkóstolása is, általában nagy falatozásokkal kísérve.
Ahová mi mennénk
Visszatérve a Libabőr Fesztiválra, az eseményhez csatlakozott vendéglátóhelyek közül érdemes beütni például az 1750-ben alapított sváb faluban, Hercegkúton található Naár Családi Pince és Szőlőbirtok koordinátáit, ahol az UNESCO világörökségi címmel büszkélkedő Gombos-hegyi pincerendszerből érkező borokat lehet megízlelni egy tíztételes kóstolón. „Kísérőként” hideg és/vagy melegétel is kérhető. A tokaji borrégió leghíresebb boraival, azaz száraz furminttal, hárslevelűvel vagy félédes sárgamuskotállyal lehet egyebek között megismerkedni.
Az ország másik felében nagyon készül a patinás Pannonhalmi Főapátság pincészete, ott akár borkóstoló nélkül is várják a vendégeket egy Márton-napi (egészen pontosan november 4-7., és 11-17. közötti időszakra vonatkozó) pincelátogatásra (sofőröket szörppel). Az autentikusabb és borosabb élményeket persze a szakvezetéses pincelátogatás adja, választható öt- és héttételes kóstoló is.
Nem maradhat ki a Balaton sem, különösen ezekben az őszi színekkel csodásan megfestett napokban. A tó környéki népszerűségi listák tetejét ostromló Balatonfüreden november 8-10. között rendkívüli libás menüvel és borpárokkal vár a Zelna Borbisztró, ahol például libamáj és comb, libamell és ludaskása csúszik jól a gondosan kiválasztott tételek mellé.
Ez persze csupán néhány ajánlat, a teljes kínálatot és további információt ide kattintva lehet böngészgetni.
ajánló | nagy sztori | liba | hagyomány | libabőr
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!