„Minden készül valamiből, minden jön valahonnan. Az anyagok nem teremtődnek és nem semmisülnek meg – átalakulnak” – ezzel a filozofikus felütéssel indul az Architecture Without Borders (építészet határok nélkül) quebeci csapatának filmje, amit közösen állított össze a Dark Matter Labs, a Les Interstices és a Recyc-Québec segítségével. A doku-fikció egy lehetséges 2050-be repít, ahol már nem az jelzi az egészséges gazdaságot, hogy minden állandó növekedésben van, hanem az, ha a meglévő épületeinket hatékonyan tudjuk átalakítani, megújítani. Merthogy ez a film elsősorban a körforgásos gazdaságról, és annak talán legfontosabb iparágáról, az építőiparról szól, ütős statisztikákkal, jó képekkel, párbeszédet kezdeményező, és cselekvésre ösztönző szándékkal.
Ha csak egy adatot idézünk a filmből, legyen a kanadai város maradványanyag-gazdálkodási jelentése (Residual Materials Management Report) 2021-ből, amikor a helyi építőipar az egy főre jutó éves hulladéktermelés harmadát tette ki, a 716 kilóból 232-t. A doku-fikció ezzel együtt is optimista, amennyiben szerinte nemcsak szükséges együtt kiépíteni a körforgásos gazdaságot, de lehetséges is.
Ugyanakkor a számos szakértő közreműködésével, globális trendek alapján készült kisfilm több perspektívát is felvázol. Az alkotói szándék szerint a következő film narratíváját már együtt írják a mostani nézők némelyikével. A film franciául is látható itt, további információkat pedig ezen az oldalon találsz a projektről.
(Forrás: Architecture Without Borders Quebec, fotó: Les Matérialistes)
építészet határok nélkül | építészet | körforgásos gazdaság | video | fenntarthatóság | jövő
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!