Egy órát sem lehet kibírni a világ legcsendesebb kamrájában

Egy idő után már állni sem tudsz a világ legcsendesebb helyén, egy visszhangmentes kamrában, ahol a mért háttérzaj valójában negatív decibel.

Manapság mindannyian vágyunk egy kis csendre, legalább időnként. Nehéz elhinni, amikor épp eleged van mindenből, de a csendet is túl lehet tolni.

A világ legcsendesebb helye, a minnesotai Orfield Laboratórium speciális visszhangmentes kamrája annyira csendes, hogy negyvenöt percnél többet senki sem bírt elviselni ott idáig.

Akkora a csend, hogy a mért háttérzaj valójában negatív decibel, egészen pontosan -9,4 dBA.

„Próbára tesszük az embereket, hogy üljenek a sötét, csendes kamrában – eddig egy valaki bírta negyvenöt percig. A fülünk alkalmazkodik a csendhez: minél nagyobb a csend, annál több dolgot hallunk. Hallod a szívverésedet, néhányan a tüdejüket; a visszhangmentes kamrában te magad válsz a hanggá” – magyarázta Steven Orfield, a labor alapítója.

A Guinness Rekordok könyve háromszor is hitelesítette az Orfield Anechoic Chambert, mint a világ legcsendesebb helyét, a laborban pedig (tehát nem csak a kamrában) másfél órás túravezetést is tartanak, két személyre 400 dollárért. Szóval nem kizárólag emberek kínzására alkalmas a helység:

cégek tesztelik benne a termékeiket, hogy mennyire hangosak, és a NASA is küldött már oda űrhajósokat, hogy könnyebben alkalmazkodjanak majd a világűr csendjéhez.

Egy átlagembernek viszont kellemetlen hely, nemcsak a csend miatt, hanem mert az orientációs készség is megzavarodik, olyannyira, hogy még a felállás is gondot okozhat. „Az ember a járás közben hallott hangok segítségével is tájékozódik, ilyesmi persze nincs a visszhangmentes kamrában – jegyezte meg Orfield, – azaz elveszted az egyensúlyozást és a manőverezést segítő érzékelési jeleket. Ha fél óránál tovább bent vagy, akkor már egy székben kell ülnöd.”

Szóval bármilyen fura is, még a csendet is csak mértékkel lehet fogyasztani, legalábbis megárt, ha túl erős.

(Forrás: Smithsonian, Orfield Laboratories)

zaj | orfield laboratórium | csend

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom