1700 éves a világ legöregebb bora, és még ma is iható

A délnyugat-németországi Speyer városában található Pfalzi Történeti Múzeum egészen különleges régészeti leletet őriz. Ott található ugyanis egy csaknem ezerhétszáz éves borosüveg, amelyet a világon a legrégebbinek tartanak.

A Speyer borosüveget a múzeum szakértői 325 körülire datálják, sőt, egy romantikus történetet is kötnek hozzá. Valamikor a 4. században egy római nemes párt együtt temettek el a mai Speyer városának közelében, a sírba pedig több, borral teli palackot tettek. Nyughelyüket 1867-ben fedezték fel, és

a többi palacktól eltérően ez az egy sértetlenül került ki onnan.

A múzeum szerint az ókori rómaiak fűszerekkel és mézzel ízesítették borukat, és olívaolajat öntöttek az alkohol tetejére, hogy a levegőt távol tartsák a nedűtől. Az ezerhétszáz év alatt az olaj megszilárdult és vékony réteget képezett a bor tetején, így továbbra is légmentesen tartja azt.

Úgy tudni, a palackot több mint egy évszázadon keresztül pontosan ugyanazon a helyen tartották a múzeumban, az egyetlen ember pedig, aki hozzáérhetett, az Ludger Tekampe gyűjteményvezető. Azt azonban még ő sem tudja, pontosan mi történne, ha valaki kinyitná.

Nem biztos ugyanis abban, hogy a levegő okozta sokkot kibírná-e.

A feltételezések szerint azonban a bor akár iható is lehet, azonban sem az íze, sem az állaga nem lenne kellemes,

valószínűleg egy íztelen rágógumihoz hasonlítana.

Te is rajongsz a borokért? Ebben a cikkünkben eláruljuk, mi az a trükk, amelyet tízből kilenc borfogyasztó nem ismer a palack kinyitása után.

(Forrás: Food&Wine, fotó: Getty, illusztráció és Historisches Museum der Pfalz)

borosüveg | lelet | Németország | bor | régészet

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa