A hátfájást időnként mindannyian megtapasztaljuk, ehhez olykor elég egy rossz mozdulat, esetleg néhány, a számítógép előtt töltött óra. Ezzel a tünettel annak jelentkezésééig általában egyáltalán nem foglalkozunk, ami azért probléma, mert a fájdalom sokszor megelőzhető lenne. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mi okozhatja ezt a jelenséget és kitérünk arra is, hogy mit tehetünk ellene!
Rossz tartás
Miből áll egy átlagos napunk? Reggel felkelünk, majd ülünk, állunk, sétálunk, emelünk, hajolunk, esetleg fekszünk. Valamennyi tevékenységet lehet jól és helytelenül is végezni: ha például folyamatosan hasra fordulva alszunk, görnyedten ülünk vagy állunk, esetleg rossz tartással emelünk, idővel ez a pozíció anatómiai változásokat is előidézhet a testünkben. Ennek köszönhetően a gerinc melletti idegek összenyomódhatnak, az ízületeken és az izmokon pedig aránytalanul oszlik meg a teher, ami tartósan fennálló fájdalomhoz vezethet.
Mi a megoldás?
A válasz ebben az esetben egyértelmű: tanuljuk meg a helyes testtartást. Próbáljunk meg a hátunkon, esetleg az oldalunkon, magzatpózban aludni; járás közben a hátunk legyen egyenes, a széken ülve támasszuk meg a derekunkat, emelés közben pedig legyünk óvatosak és ne terheljük túl magunkat. Ha ezeket a helyes mozdulatokat elsajátítottuk, a rossz tartásból eredő hátfájást is jó eséllyel elkerülhetjük.
Ülőmunka
Szorosan kapcsolódik ugyan az előző témához, mégis érdemes külön is szót ejteni az ülőmunka káros hatásairól, hiszen a mai modern világban a számítógép a legtöbbünk számára elengedhetetlen ahhoz, hogy a feladatainkat elvégezzük. Lehet, hogy a nap kezdetén még odafigyelünk arra, hogy egyenes derékkal üljünk az asztalunknál, ahogy azonban belemélyedünk a munkába, könnyű erről megfeledkezni, és egyszer csak azt vesszük észre, hogy 8 órán át görnyedtünk a számítógép fölé.
Ez a rossz testtartás nagyon könnyen vezethet állandósuló hátfájáshoz, aminek következtében hamarosan az irodában sem tudunk jól teljesíteni, így fontos hogy megtegyük a szükséges lépéseket.
Mi a megoldás?
A legfontosabb feladatunk az, hogy szerezzünk be egy ergonomikus kialakítású széket, amiben egész nap kényelmesen ülhetünk. A monitor legyen szemmagasságban, de ne feledkezzünk meg arról sem, hogy óránként legalább 1-2 percre álljunk fel és mozogjunk egy kicsit: tegyünk meg néhány lépést, vagy ha egyedül vagyunk, végezzünk el néhány egyszerűbb nyújtógyakorlatot, így megelőzhetjük a kellemetlen hátfájást. Nem maradhat el a rendszeres, kímélő testmozgás sem, az izmok otthoni ellazításában pedig egy masszázsfotel is nagy segítséget jelenthet.
Stresszes életmód
Amikor mindenhol magas színvonalon kell teljesítenünk és az elvégzendő feladatok folyamatosan sokasodnak, könnyen elhatalmasodhat rajtunk a stressz, ami idővel kiégéshez, de akár depresszióhoz is vezethet. Természetesen ez nem általános következmény, de sokak számára a felgyűlő feszültség testi tünetekben, például hátfájásban csúcsosodik ki, ami tovább növeli a stressz-szintünket, így könnyen egy ördögi körben találhatjuk magunkat.
Mi a megoldás?
Az elsődleges dolgunk természetesen a stresszkezelés. Erre számos módszer létezik, és mindenkinek más válhat be: mozduljunk ki a barátainkkal, indítsunk el otthon egy jó sorozatot, vezessük le a feszültséget egy hosszabb, intenzív futással, de a masszázsfotel ebben az esetben is sokat segíthet. Súlyosabb esetben ne húzzuk az időt, és keressünk fel egy szakembert, akivel beszélgethetünk a gondjainkról, így elkerülhetjük a komolyabb mentális következményeket.
Először mindig az okokat kutassuk!
A hátfájást számos tényező kiválthatja: a fenti ismertetett eseteken kívül a kellemetlen helyzet mögött állhat a mozgáshiány, az idősebb kor, az ízületi gyulladás, de akár egy komolyabb betegség, így porckorongsérv, gerincferdülés vagy csontritkulás is. A panasz jelentkezése esetén keressük fel tehát a háziorvosunkat és derítsünk fényt az okokra, a kezelést ugyanis csak ezt követően tudjuk hatékonyan megkezdeni.
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!