Az érzékekkel játszó alkotásairól ismert brit művésztől, Anish Kapoortól még 2008-ban rendelték meg azt a leginkább óriási higanycseppre emlékeztető szobrot Manhattanbe, aminek a párját, a Felhőkaput Chicagóban láthatjuk.
Ennek az új szobornak, amely a Tribeca negyedben, a Church és a Leonard utca sarkán áll, még nincs neve, de a helyiek leginkább csak babként emlegetik. A munkálatait először a 2008-as gazdasági válság, majd a Covid miatt kellett elhalasztani, de a folyamatot a mű technikai összetettsége is lassította. Közben, 2016-ban Kapoor egy lakást is vásárolt az épületben, a szobor pedig évekig félkészen állt, állványzattal körülvéve.
Az alkotás a legmagasabb pontján majdnem hat méteres, az elkészítése pedig 8-10 millió dollárba került a becslések szerint.
A szerkezet egyes, precíziós elemei szorosan illeszkednek egymáshoz, így az illesztések szinte láthatatlanok, mintha észrevétlen hajszálrepedések lennének.
A szobrot nem egyetlen, nagy keret tartja, hanem minden egyes résznek külön támasztéka van. Míg az alsó szeletek tartókeretét a földhöz rögzítették, a felső részeket kábelekkel függesztették fel. Végső formájában az egész szobor egy rugós kábelrendszeren függ majd, így reagál majd a a hőmérsékletváltozásokra, és megmozdul a szél vagy a rázúduló hó hatására.
New York-tól nem idegenek a rendhagyó köztéri művek, tavaly ilyenkor például egy művész több mint három milliárd forintot érő aranykockát tett ki a Central Parkba.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images)
manhattan | anish kapoor | szobor | new york
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!