A Tatabánya külterületén található Csákányospusztai templommaradvány lett a harmadik Árpád-kori templomrom, ami a ROM Vándor program részeként megújult. A majd 800 éves műemlék teljes rehabilitációja közel 15 millió forintba került.
Tatabánya eddig is kedvelt kirándulóhelynek számított, a vértesbeli túrák mellett elég a Turul-emlékműre, Vitányvárra vagy a számos kilátóra gondolni. Most viszont eggyel több felkeresésre érdemes helyszín van: a 2021 óta élő ROM Vándor program harmadik elemeként (a töki és kövesdi templomromok után) helyreállították a Csákányospusztai templomromot, és rendezték annak természeti környezetét is.
Építési áldozat
A templomrom egy Árpád-kori, egyhajós, patkóíves szentélyű, északkeleti irányba tájolt kis templom maradványa, amelyet egy 2003-2005 közötti régészeti kutatás tárt fel. Az előkerült román-kori töredékeket a Tatabányai Múzeum őrzi. A vakíves fríz és a félköríves, rézsűs ablakok maradványai alapján a templomot a 12-13. század fordulóján építhették Csákányegyház falu számára.
A templomtól északra és keletre 144 sírhely feltárásával temetkezés nyomait találták, valamint egy vélhetően építési áldozatként használt, gabonamagvakat tartalmazó fazék maradványait a templomtéren belül.
A középkori falazatok konzerválása, állagmegóvása keretében megerősítették a megmaradt falszövetet. A falazati munkálatok a területen összegyűjtött eredeti kövek felhasználásával történtek. A szakrális tér funkcióját egy kőtömb oltárral és egy kőpaddal jelzik.
Állítottak egy Corten acél műemléktáblát a kapuzatnál a leírás mellett a templom elméleti rekonstrukciós ábrájával, míg a bekötőútál lévő információs tábla a területhasználatról, a természeti értékekről és a régészeti tudományos ismeretekről tájékoztat. Épült továbbá egy tűzrakó hely a templom szomszédságában.
A templomrom hivatalosan is műemléki védettséget kapott.
Csákányospuszta a Vértes északkeleti peremén, Szárliget település határában bújik meg, de a középkorban még Csákányosegyháza névre hallgató kis hegyi telep ma már leginkább turisztikai célpont.
A „Vértes kapujaként” is emlegetett szórvány a térség gyalogos- és lovas turizmusának egyik kedvelt kiindulópontja.
A területet az Országos Kéktúra, a Mária út és a Szent Jakab zarándokút is átszeli. A Natura 2000 részévé nyilvánított természetvédelmi területen több különleges, védett állatfaj – gyurgyalag, nyaktekercs vagy zöld gyík – is megtalálható.
Következik Somogy
A ROM Vándor program tartalmi vázát a Magyarországon nagy számban fellelhető, elhagyatott középkori romok – kisebb települések külterületén meghúzódó templom- és kolostorromok – adják. Országosan több száz ilyen típusú építészeti örökség található, melyek az idő és az elhanyagoltság nyomán fokozatosan pusztulnak. Megmentésük, minőségi rehabilitációjuk a következő generáció számára is értéket teremt.
A program több mint száz romemlék feltérképezésével és mindegy ötven bejárásával kezdődött, majd kijelölték a műemléki helyszíneket. Jelenleg négy helyszínén az előkészítési munkák előrehaladott állapotban vannak, a következő állomás a somogyi Varjaskéri pusztatemplom romja, melyet várhatóan idén ősszel adhatnak át –a tervek szerint évente egy-két romot újít majd fel az építőipari vállalat.
A csákányospusztai felújításhoz szükséges szakági előkészítést, engedélyeztetést és kivitelezést, az építmény teljes rehabilitációját a Market Építő Zrt. koordinálta és finanszírozta, száz százalékig önerőből.
csákányospuszta | felújítás | kirándulás | túra | telmplomrom
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!