Két éve Párizsban rendezték meg először az Art of skate kiállítást, ahol hat hét alatt ötvenezer látogatót vonzott. A gördeszkázás történetét, kulturális beágyazottságát és a művészettel való kapcsolatát bemutató tárlat május 24-től a Pécsi Galériában várja az érdeklődőket.
Dizájnolt deszkák, underground relikviák, magazinok és plakátok az 1960-es évekből – minden, ami a gördeszka-kultúrához tartozik.
A kiállított deszkák között található AC/DC és Vasarely ihletésű is, valamint láthatók lesznek Keith Haring amerikai pop-art és graffiti művész tribut deszkái is.
A híres New York-i graffitiművész, Lady Pink, Kenny Scharf, Andy Warhol és Cleon Peterson is játékos formában mutatkoznak be ezeken a felületeken.
Továbbá itt lesz az első gördeszka prototípusa, a tokiói olimpia amerikai gördeszkás versenymeze és az idei párizsi olimpia gördeszkafutamának érmei.
Nemcsak deszkák, fotók is szép számmal találhatók a tárlaton, köztük az első amerikai street-art fotós, Martha Cooper képei.
A kiállítás kitekint a deszkázás magyarországi történetére is, amelyhez a Deák 17 Galéria Az utca nem játszótér című kiállításából kölcsönzött dokumentumokat a szervező Zsolnay Örökségkezelő NKft. A kiállítás – a teljesség igénye nélkül – a kortárs magyar gördeszkás kultúra és művészet néhány meghatározó alakját és társulását is bemutatja.
A kiállítás kurátora: Philippe Danjean, független urban art kurátor és gyűjtő
Szaktanácsadó és arculat: Lizom Dávid
Művészeti vezető: Fekete Valéria (ZSÖK – Vizuális Művészeti Centrum)
A szeszélyes időjárás ihlette, az olimpiáig jutott
Ma már több százmillióan gördeszkáznak világszerte, sportágként 2021 óta az olimpián is szerepel. Az idei párizsi olimpián a Concorde tér ad otthont a sportág döntőjének, de Honnan indult mindez?
Az 1950-es évek szeszélyes időjárása a szörfösöket arra kényszerítette, hogy megoldást találjanak arra, hogy szélcsendes időben se kelljen lemondani kedvenc tevékenységükről. Egy szörfdeszka, néhány összebarkácsolt „görkorcsolyakerék”, és megszületett a gördeszka előfutára. A szörfösök szabadelvű szelleme felkarolta ezt az új sportot, és nem telt el sok idő, mire elkezdték testre szabni a házilag készített deszkákat. Idővel azonban az ipari kivitelezés átvette a barkácsolás helyét, a deszkázás önálló mozgalommá vált, és hamarosan az underground és az ellenkultúra része lett.
Az ezt követő években sok fiatal számára egyszerű időtöltésből életformává vált. Skateparkok épültek, amelyek külön területeket biztosítottak a sportnak. A gördeszkás kultúra is fejlődött, saját zenei, divat- és grafikai stílusokkal.
(Forrás, fotó: közlemény)
Art of skate | andy warhol | kiállítás | gördeszka | victor vasarely
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!