Buja trópusi növényzet, számtalan wellness-szolgáltatás, borozó-rendezvénytér és közösségépítés – mindez egy 33 emeletes felhőkarcoló tetején, az ausztráliai Brisbane-ben.
Vállaltan egy újgenerációs építészetet képvisel a Koichi Takada Architects: alapcélja a természetet visszahozni a városi környezetbe is. Ezt pedig olyan extrém esetben sem adja fel, mint az ausztráliai Brisbane-ben épült 33 emeletes felhőkarcoló. Az Upper House számos szakmai díjat besöpört, ugyanakkor a nagyközönség is hamar megkedvelte a tudatos dizájn-törekvéseinek köszönhetően:
természetes anyagok, biodiverz növényzet, az ember jólléttének és a Föld igényeinek tisztelete.
Nagy szavak, de nem alaptalanok.
Az épületben 188 luxus apartman található, és az enteriőr számos helyen utal egy ötemeletes artworkre, a homlokzat alsó részén lévő Moreton Bay fügefára, amely Ausztrália őslakosai, a világ legrégebbi ismert élő civilizációja előtt tiszteleg. Megjelennek ugyanakkor a város természeti szépségei, nyugodt urbánus élete, és enyhe, szubtrópusi klímája is.
„A toronyházakban zajló élet széttöredezett és elszakadt – a közösségtől, a természettől és egymástól – magyarázta Koichi Takada. – Ennek a szükségszerűségét kérdőjelezzük meg az Upper House-szal, és egy új, a kapcsolódásról szóló modellt hozunk létre a vertikális élethez.”
Az Upper House egyik fő erőssége kétségtelenül a trópusi rooftop oázis, amit fa pergola keretez. Távolról nézve az ezer négyzetméteres, kétszintes, számos szolgáltatást kínáló wellbeing-paradicsom hangsúlyos eleme a város látképének, ott helyben pedig összehozza a lakosokat.
Ahogy az Ausztrál Építészintézet hangsúlyozta, az új toronyház komoly előrelépés számos fenntarthatósági mérőszám – mint az építkezési hulladék mennyisége vagy a hőhullámokra való felkészültség – figyelembevételével is. Az ausztrál Green Building Council ötcsillagos értékelést adott az épületre, amelyen sok egyéb mellett 30 kW-os napelemes rendszer 40 ezer literes esővíztároló-öntözőrendszer, 242 bringatároló és 60 elektromosautó-töltő található.
Bennünket viszont az nyűgöz le, hogy egy nagyváros „tetején” is létezhet ennyire otthonos, barátságos környezet dús trópusi növényzettel, infinity poollal, spával, szaunákkal, fitnesz klubbal és jógastúdióval. A közösségépítésről ezen kívül meeting szoba, közösségi munkaterek, lounge bár, mozi, foglalható privát étkező és rendezvényhelyszínként szolgáló borospince gondoskodik.
Ha viszont a természet legmélye érdekelne bennünket, Ausztrália keleti partjaitól mintegy hatszáz kilométerre látogathatnánk meg egy kis szigetet, amelyet egyszerre csak 400 turista láthat.
(Forrás: Koichi Takada Architects, fotók: Tom Ferguson, Scott Burrows, Mark Nilon)
wellness | nagy sztori | építészet | fenntarthatóság | felhőkarcoló
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Helikoptert vetettek be a készház-építéshez Tahitótfaluban
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!