Ahhoz, hogy ezeket az egyedülálló városokat felfedezzük, kerékpárra vagy csónakba kell pattannunk, illetve fel kell vennünk a legkényelmesebb cipőnket, hogy gyalog járhassuk be.
A városok többsége olyan kiépített közlekedési rendszerrel rendelkezik, amely az autós forgalomnak kedvez, vannak azonban olyan helyek is, melyek ennek nemet mondtak és az igazán környezetbarát megoldásokat támogatják – már csak az adottságaik miatt is. Ezeket gyűjtöttük össze.
Sark, Egyesült Királyság
Sark a világ egyik legérdekesebb úti célja. A délnyugat-angliai partvidéken található sziget mérete mindössze 5,44 négyzetkilométer, lakossága pedig körülbelül ötszáz fő. Ennek ellenére számos látnivaló várja az oda látogatókat, akik élvezhetik Sark nagyszerű éttermeit, megkóstolhatják a főként tengeri alapanyagokból készült fogásokat, felfedezhetik szinte érintetlen tájait. A sziget hajóval érhető el, és mivel Sarkon nincsenek kiépített autóutak, így
lovaskocsival, kerékpárral lehet tovább haladni, vagy egész egyszerűen sétálni kell.
Lamu, Kenya
Lamu az Indiai-óceán partján fekszik és Kenya legrégebbi városaként tartják számon. Történelme során fontos kereskedelmi központ volt, szűk utcái pedig lehetetlenné teszik az autós közlekedést.
Az UNESCO-örökség részeként oltalom alá eső terület építészetére az európai, a perzsa, az indiai, a szuahéli és az arab kultúra is hatott.
Velence, Olaszország
Velence sérülékeny ökoszisztémája és épített környezete sok százéves múltra tekint vissza, kulturális központként pedig évente több mint húsz millió látogatót vonz.
Az UNESCO Világörökség részeként elismert város egyben Európa legnagyobb autómentes területe is.
Ahhoz, hogy valaki közlekedni tudjon Velencében, vízitaxiba vagy csónakba kell szállnia, esetleg felülhet egy kerékpárra vagy sétálhat.
Hydra, Görögország
Görögország tele van meglepő és csodálatos látnivalóval, ilyen Hydra városa is, melynek gyökerei az ókorba nyúlnak vissza. Akkor Hidreának hívták, ami "vizet” jelent, nevét pedig a sziget természetes forrásairól kapta.
A legtökéletesebb úti cél mindazoknak, akik szeretik a tengert, a tiszta, szűk utcákat, a ragyogó napsütést és a gazdag történelmet.
A látogatók szamár- vagy öszvértaxival, csónakkal, kerékpárral vagy gyalog mozoghatnak a városban.
Fire Island, New York
A New York állambeli Long Island partjainál található sziget egyike azon kevés helyeknek az országban, ahol az emberek nem látnak autókat. Amint a látogatók megérkeznek a szigetre, biztosan megértik, miért ez évtizedek óta a hírességek egyik kedvenc nyaralóhelye. A csendes utcácskák és a kis házak olyan meghitt hangulatot árasztanak, ami az autómentes szemléletmóddal kiegészülve
tökéletesen tükrözik az ott élők slow living felfogását.
Giethoorn, Hollandia
Azoknak, akik olyan helyre mennének vakációzni, ahol a mindennapi élet terheitől megszabadulhatnak, ahol nem kell a munkahelyi e-mailek vagy telefonhívások, esetleg a forgalmi dugók miatt idegeskedniük, Giethoorn a legjobb választás. A kis holland falu a külföldi turisták egyik kedvelt látványossága, melyet gyakran "Hollandia Velencéjeként" is emlegetnek.
A városban se utak, se autók nincsenek, egyedül csónakon lehet közlekedni.
Fes El Bali, Marokkó
A marokkói történelem és kulturális örökség egyik fontos színtere Fes el Bali, amelyet gyakran az arab világ legjobban megőrzött központjaként tartanak számon. A medreszéktől és a háborús emlékművektől kezdve egészen a látványos palotákig sorakoznak egymás mellett a látnivalók.
A város autómentessége miatt azonban ezeket csak sétálva vagy lovaskocsival lehet megtekinteni.
Halibut Cove, Alaszka
A Kachemak Bay State Parkban található város egyáltalán nem rendelkezik autóúttal, a lakosoknak gyalog kell közlekedniük. Az igazán aktív kikapcsolódáshoz ennél keresve sem lehet jobb úti célt találni, hiszen
ideális kiindulópont lehet a település Alaszka gleccsereinek, hegyeinek és élővilágának a felfedezéséhez.
Mackinac-sziget, USA
A Mackinac-sziget a michigani Huron-tónál található. A meglehetősen nomádnak mondható településen nemcsak autók nincsenek, de infrastrukturális fejlesztések is minimálisak, így nem csoda, hogy az ott élők és
az oda látogatók gyalogszerrel, kerékpárral vagy lovaskocsival közlekednek.
Gent, Belgium
Gent belvárosa Belgium második legnagyobb autómentes területe.
1990-ben döntöttek úgy, hogy drasztikus megoldást választanak a folyamatos forgalmi dugók és a romló légszennyezettség ellen. Ezzel párhuzamosan fejleszteni kezdték a kerékpáros infrastruktúrát és a tömegközlekedést is, ma pedig a város a lakosság számára sokkal élhetőbbé, a turistáknak pedig kellemesebb célponttá vált.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)
utazás | nagy sztori | európai város | belgium | környezetvédelem | sark
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!