Dolce vita Miskolctapolcán – Ilyen az északkeleti végek legjobb olasz étterme

Mi kell egy olasz étteremhez? Röviden és megúszósan: bérelj ki egy nagyobb helyiséget, pakolj be a sarokba egy pizzakemencét és már készen is vagy. Az egész világon működik.

Miskolcon is, de a Hejő-patak völgyének előkelő felében ennél pár fokkal komolyabban vették a kérdést és nyolc éve olyan éttermet nyitottak az Avalon Parkban, amely fokozatosan szintet lépve nemrég Michelin-ajánlásig jutott. Egyik hétvégén mi is vonatra pattantunk és egészen Miskolctapolcáig robogtunk, hogy megtudjuk, hogyan sikerült.

– Ilyen szintű olasz vendéglátás eddig nem volt Miskolcon – kezdi mindjárt egy magabiztos kijelentéssel az asztalunkhoz lehuppanó Bajusz Gergely.

Több okból sincs okunk kételkedni a gasztronómiai igazgató szavaiban: egyrészt miskolci születésű, másrészt hosszú éveket élt Itáliában, harmadrészt 2021-ben az év szervizemberének választották itthon.

– Egy ideje a régió kiemelten van fent az ország turisztikai térképén, konkrétan a Balatont leszámítva errefelé található a legtöbb, Michelin által ajánlott étterem – folytatja afféle „önkéntes megyei marketingesként” a szakember, aki a szavai mellett egy Negroni ajánlásával kezdi felfűteni az egyébként kellemes, családbarát hely hangulatát.

Az étlap böngészése közben Bajusz Gergely elárulta, hogy az éttermet azért húzták fel 2015-ben, hogy mind az ötcsillagos hotel vendégeinek, mind kifejezetten az Avalon Ristorante miatt Miskolctapolcára érkezőknek minőséget adjanak. Kicsit a budapesti Déryné kozmopolita világát igyekeznek megidézni, de mivel egy szállodához tartoznak és nem szerveznek akkora bulikat, mint a fővárosi Krisztina téren, mindez bizonyos korlátok között működhet csak. Követik a trendeket, a már említett Negroni aperitifként kortyolgatása is ezt igazolja vissza, mert hát a kesernyés koktél képtelen kimenni a divatból; van benne egy kis Itália és némi Amerika is.

– Mindennap fejlődünk, tanulunk, és bár a mondást tartva nem a vendég írja az étlapot, azért figyelünk az igényekre. Az évek alatt egyre gyarapodtak a választható tételek és büszkén mondhatom, sikerül átvinnünk, hogy ha vasárnap délben jön valaki, akkor ne az unalomig ismert és megszokott húsleves-rántott hús kombót válassza, mert azt megkaphatja bármikor otthon is, hanem, ha már étterembe foglal asztalt, kóstoljon meg mást. Manapság a vasárnapi ebédeink felérnek egy szombat esti forgalommal – meséli Bajusz Gergely.

A bizonyos más pedig az olasz alapklasszikusok mellett olyan izgalmakat jelenthet, mint a tatár vagy éppen a japán wagyu marhából sütött steak.

Utóbbi, nehéz étel lévén, inkább a téli időszakban kelendőbb és ha már évszakok, értelemszerűen odafigyelnek a szezonalitásra, de akad jó néhány tétel, amit nem tudnak és nem is akarnak kiradírozni az étlapról. Kellenek a kikacsintások és a pici „csalások” is, mert nem jó az, ha szicíliai vagy milánói mammák kedvenceit karcolják csak fel a menüre a saltimboccától kezdve a gnocchiig, így választható például kakasleves vagy kacsamáj is. Az autentikus receptekért egyébként többnapos  tanulmányútra utaztak el a séfekkel, akik főként a tésztafőzés kapcsán jegyzeteltek szorgosan Olaszországban.

Értelemszerűen inkább az olasz fogásokból szemezgettünk, bár nehéz volt (és nem is sikerült) nemet mondani a „csalásra”, mert nagyon kínálta magát a téli estén a forró és igencsak tartalmas lélekmelegítő kakasleves, valamint a tatár is. Észak-Olaszország egyik kedvenc előétele, a tonhalszósszal nyakon önött, vékony, főtt és puha borjúhús-szeletek nyitottak, plusz a bivaly mozzarella capresét se lehetett kihagyni, ami belül krémes, kívül „röcögős”, a paradicsom hozzá az év ezen időszakához képest pedig meglepően ízgazdag.

Igazi ínyencség a hatalmas adagnak tűnő, gyakorlatilag kétszemélyes San Benedetto halleves, tele mindenféle tengeri jóval, melyek nincsenek túlfőzve, és lágy ízeket hoznak, jó értelemben tocsogva az üde paradicsomban, de ha valaki nagyon figyel és ért hozzá, egyéb extra hozzávalót is felfedezhet. Pizza helyett most két klasszikus tésztát kértünk, egyik a Bajusz Gergely által csak made in Italy-fogásnak nevezett Penne Arrabbiata volt. Minden minőségi hozzávalót a csizmaországból kap, legyen az a  paradicsom, a fokhagyma, vagy maga a tészta, a végeredmény pedig szép, krémes, finoman zsíros, és csípős (lehet persze kérni olyan változatban is, hogy ne gyulladjon ki a vendég szájpadlása). Hasonló jókat lehet elmondani a Tagliatelle bolognairól, melyhez a séfek legtöbbje az eredeti receptet követve a sokak szerint a fogás lelkét adó guancialét (érlelt olasz tokaszalonna) pirít. Van még egyéb titok is, de az a konyha falai között maradt.

A desszert viszont szerencsére nem: mi más, mint tiramisu az egyik,

amiről első ránézésre nem igazán lehetett volna megállapítani, hogy micsoda, ha csak úgy elénk teszik, mert alkotóelemeire szétszedve tálalják.

Nagyon puha, nagyon kávés, és jár hozzá egy kis mediterrán meglepetés is, ami alapból szokatlan minden idők legolaszabb édességéhez társítva.

A másik vacsorazáró A Krémes volt – így, csupa nagy kezdőbetűkkel. Érthető a rangra emelése, mert a levelestésztája roppan, omlik és reped egyszerre, miközben selymes és habkönnyű krém  tartja össze. Nagyon egyben van és mint megtudtuk, az ország hivatalosan is legjobb cukrászdáját működtető Mihályi László tanácsait megfogadva álmodták meg. Elvileg fejlesztés alatt áll, szóval, állítólag lesz még jobb is...

Búcsúzóul elkortyolgattunk még egy pohár Luganát, azaz egy kicsit almás, egy kicsit citrusos, de nagyon könnyed talján bort, majd tettünk egy nagy sétát a minden évszakban hangulatos parkban, hogy a másnapi reggeli után élvezzük még az ötcsillagos hotel csendjét, jó levegőjét, kilátását, szaunáját, spa-ját, más szavakkal egy kis miskolctapolcai dolce vitát.

(Fotók: Avalon)

 

étterem | ristorante | avalon | avalon park | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom