Ritka érdekes ökológiai-kulturális hétvége jön Tihanyban és Örvényesen, többek közt a MOME közreműködésével!
Ökológiai-kulturális hétvégét rendeznek a Balatorium projekt keretében augusztus 26. és 28. között Tihanyban és Örvényesen; az ökológiai szemléletű események között gyerekprogramok, előadások, workshopok is helyet kapnak.
A szakértők bevonásával rendezett esemény programján megtalálhatók beszélgetések, valamint számos szórakoztató program, köztük algafröccsözés, szitaworkshop, képregényrajzolás és koncert, és mindemellett a rendezvényen bemutatkozik a MOME hallgatói által tervezett új pavilon, a Foliorium is.
Pénteken nyílt napot tartanak a Tihany egyik legszebb épületegyüttesében található Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben, ahol szemléletformáló beszélgetésekkel, kiállításokkal és előadásokkal várják az érdeklődőket, szombaton és vasárnap pedig az örvényesi szabadstrandon folyatódnak a programok.
A rendezvényen olyan kérdésekre kaphatnak választ a látogatók, mint az, hogy milyen az ideális strand, hogyan járulnak hozzá az édesvízi kisrákok a vízminőség védelméhez, vagy hogyan hathat vissza a balatoni táj az emberre.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa kiemelt projektje, a Balatorium ökológiai-kulturális programsorozata már péntektől változatos eseményeket kínál. Pénteken, 9 és 16 óra között lesz nyitva a nagyközönség számára a tihanyi Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI). Az 1927-ben megnyílt, neoreneszánsz épületegyüttes a Balaton környékének egyik legszebb műemléke, egyben az ország legnagyobb múltú biológiai kutatóintézete.
Ősfás parkjának fái alatt kiállított akváriumokban lehet megnézni a Balaton parti övében élő halfajokat és olyan gerincteleneket is, mint például az invazív cifrarák. Az érdeklődők betekintést nyerhetnek az intézetben folyó munkába, az édesvizek környezettani kutatásába. Előadások és kiállítások várják a látogatókat, akik kvízjátékban mérhetik fel ökológiai tudásukat, a gyerekek számára pedig rajzversenyt is rendeznek.
Örvényesen úszó vízikert és a "szabadonbalaton algabár" várja a strandolókat, bemutatkozik a MOME építészhallgatói által tervezett installáció, a Foliorium pavilon, és az érdeklődők egy játékos, építészek és művészek által vezetett workshop keretében újratervezhetik a szabadstrand partszakaszát is.
A programok között a képregényrajzolás, a koncert, a filmvetítés, a szitaworkshop mellett lassú tájbejárás is szerepel. A tájbejárások a Balaton-felvidék ökológiai kulcshelyszíneit érintik. A lelassult séták alkalmával a résztvevők megtapasztalják a táj egyedi jellemzőit, ökológiai vonatkozásait. Az ökológiai hétvége sétavezetői között lesz művész, dizájner, pszichológus, filozófus és biológus is.
A Balatorium hétvégéje megismerteti az érdeklődőkkel azokat a folyamatokat, amelyek a tó fokozott hínárosodásáért és algásodásáért felelősek. A szakemberek bemutatják a parti zóna kiemelkedően fontos élőhelye, a nádas, valamint az emberi tevékenységek - beépítés, horgászat, fürdőzés - szerepét is. Szó lesz a természetes partszakaszok visszaállításának fontosságáról és a strandrészek természetközelibbé alakításáról is.
Szombaton és vasárnap több területről érkező szakemberekkel is lesznek beszélgetések Örvényesen, többek között a borászat és a klímaváltozás viszonyáról vagy a helyes természetjárói magatartásról. A Balatorium projekt kutatók és művészek összefogása a Balatonért.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (VEB2023 EKF) és a PAD Alapítvány Balatorium kulturális programokon akarja láthatóvá tenni a tó összetett ökoszisztémáját, és hozzá akar járulni a Balaton jövőjét érintő létfontosságú kérdések társadalmi párbeszédéhez. A rendezvény részletes programja a Balatorium weboldalán és a Balatorium Facebook-oldalán található meg.
(Forrás: MTI, fotók: Balatorium Facebook)
ökológia | örvényes | balaton | rendezvény | Tihany
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!