A balinéz kultúra védelmében szigorú öltözködési és viselkedési előírásokat jelentett be Bali kormányzója. Az intézkedések célja a sziget szakrális helyszíneinek és kulturális integritásának megóvása.
Bali régóta a világ egyik legkedveltebb turisztikai célpontja, és népszerűsége egyre nő. Az indonéz hatóságok ugyanakkor az utóbbi időben egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy felvegyék a kesztyűt a tömegturizmussal. A hely spirituális és kulturális kincseit szeretnék megvédeni, ezen keresztül pedig
Bali valódi identitását is óvnák.
Korábban bevezettek egy egyszeri belépési díjat a szigetre érkezők számára, amelyet elektronikus úton lehet megfizetni az érkezéskor a környezet- és kultúravédelem támogatása céljából, most azonban újabb, konkrét magatartási szabályokat is bejelentettek, melyek a látogatók öltözködését és viselkedését hivatottak szabályozni.
A friss rendelkezések értelmében a turistáknak tiszteletben kell tartaniuk a balinéz hagyományokat, vallási szertartásokat és kulturális gyakorlatokat, különösen akkor, ha azok nyilvános ünnepségek vagy ceremóniák formájában zajlanak. Emellett
megfelelő, visszafogott öltözetet kell viselniük templomok, nevezetességek és közterek látogatása során.
A rendelkezés külön is kiemeli, hogy szent templomterületekre csak az odavalósi hívők léphetnek be, kizárólag hagyományos balinéz öltözetben. Emellett a hatóságok megismételték:
menstruáló nők számára ezeknek a szakrális helyszíneknek a látogatása továbbra is tilos.
A VisitBali magyarázata szerint ennek hátterében a helyi vallási nézetek állnak, amelyek szerint a menstruációs vér „tisztátalannak” számít, s így beszennyezheti a templom szentségét.
A rendelet emellett szigorúan tiltja a trágár beszédet, a rendzavaró vagy tiszteletlen viselkedést a helyiekkel és a hatóságokkal szemben, valamint a környezetkárosító, egyszer használatos műanyagok,
így például műanyag szatyrok, hungarocell, szívószálak és palackok használatát is.
A szabályok betartásának biztosítása érdekében külön ellenőrző csoport kezdi meg működését a szigeten, a kihágások pedig pénzbírságot vagy akár szabadságvesztést is vonhatnak maguk után.
A turisták öltözködését szabályozó rendeletek nem egyedülállóak. Ahogyan arról a Roadster is több cikkben beszámolt, Portugáliában Albufeira városa, valamint Spanyolországban Malaga és a Baleár-szigetek is pénzbírságot szabhatnak ki azokra a látogatókra, akik a tengerparton kívül is túl kihívó öltözetet viselnek. De hasonló intézkedéseket hoztak Horvátország számos városában is.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty)
korlátozás | öltözködés | szabály | bali | tilalom | menstruáció
Így fordulhat elő, hogy Írországban van egy amerikai határ
Először utazol egyedül? Itt van 5 hasznos tanács, hogy a legtöbbet hozd ki belőle

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!