Olasz filmklasszikusok és a Grand Budapest Hotel is felbukkannak a milánói bárban, aminek Wes Anderson tervezte az enteriőrjét, és amit filmrajongóknak szinte kötelező felkeresniük.
Milánóban működik a Fondazione Prada kulturális intézet egyik állandó helyszíne, ahol a jellemzően a vizuális kultúrának szentelnek kiállításokat és egyéb programokat. (Van állandó helyszínük Velencében is, ideiglenesen pedig sok városban megfordultak Sanghajtól New Yorkig.) Bennünket viszont Milánóba vezetett a jó sorsunk, ahol benéztünk a világ egyik leghíresebb építészirodája, a Rem Koolhaas-vezette OMA által tervezett telephelyre...
... azon belül pedig felkerestük a Bar Luce kávézót, amit Wes Anderson rendezett be még 2015-ben, részben a The Grand Budapest Hotel című film alapján.
A kávézóban keveredik az amerikai rendező világa egy tipikus milánói kávézó hangulatával, vintázs flipperekkel és zenegéppel, csillogó konyhai eszközökkel, az elmaradhatatlan pasztellszínekkel és egyedi bútorokkal.
Fotók: Bar Luce / Attilio Maranzano
„Tökéletesen ellentétes megközelítéssel terveztem ezt a kávézót, mint a filmjeim világát – jelentette ki Anderson. – Olyan bárt szerettem volna, ahová egy héten ötször el akarsz menni.
Nagyon fiatalon építész akartam lenni, és mivel itt úgy tehettem, mintha tényleg az volnék, a gyerekkori álmom vált valóra.”
Anderson inkább arra törekedett, hogy „ebben a bárban akarjam eltölteni a nem fikciós délutánjaimat”, vagyis jobb hely legyen filmet írni, mint forgatni benne. Ahogy mi láttuk, szépen belakták a helyiek a Bar Lucét, meglepően nagy élet volt itt a kissé félreeső városrész kihaltsága után.
Anderson becsempészte az ötvenes, hatvanas évek olasz popkultúráját is, akárcsak a 2013-as rövidfilmjébe, a Castello Cavalcantiba, de Milánó egyik jellegzetes épületét, a Galleria Vittorio Emanuelét is megidézi a dekor, és emléket állít az olasz neorealizmus két klasszikus filmjének, a Csoda Milánóban-nak (Vittorio De Sica, 1951), és a Rocco és fivéreinek (Luchino Visconti, 1960).
És mellékesen még a mellékes is dizájnos.
Azt meg mondani sem kell, hogy a sütemény meg a kávé tökéletes. Ebben továbbra sem akarnak hibázni az olaszok, úgyhogy bár a látogatás inkább Anderson-rajongóknak kötelező, a többieknek egy érdekes rövid kitérő, az összhatás végett senki sem jár rosszul a hely felkeresésével.
(Nyitókép: Unsplash)
wes anderson | bar luce | olaszország | milánó
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!