Basecamp Lyngby és Skovbrynet BaseCamp néven is ismert ez a dániai épület, amibe mostanában lépten-nyomon belebotlani a közösségi médiában. Leginkább a drónfelvételt látni, ahogy egy futóverseny mezőnye halad a kacskaringós tetőn – látványos, de nem ez a Basecamp egyetlen erénye.
Napelemek és 800 méteres futópálya a tetőn, és persze a levegőt tisztító dús növényzet. A Basecamp nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Lyngby 2023-ban elnyerje a Green Cities Europe díjat. Dizájn, kényelem és fenntarthatóság harmonikusan megfér egymás mellett a 34 ezer m²-es parkban elterülő épületben.
Szinte az egész terület egy jókora rekreációs zóna sok zölddel, kilátással, futó- és röplabdapályával, ám az épületben elfér 640 apartman zömmel diákoknak és kutatóknak.
Északról és keletről a Sorgenfri temető, nyugatról a Lyngby-tó határolja az épületet, aminek rendeltetése az eredeti vegetáció megőrzése mellett új találkozóhellyé, és a különböző hátterű emberek otthonává válni.
De mit tud még?
- Az épületnél széles körűen alkalmaztak újrahasznosított anyagokat, különösen a homlokzatnál. Ezek nemcsak elősegítik a fenntarthatóságot, de többször is újra felhasználhatók, megtestesítve a körkörös gazdaság elveit. Ezzel egyben minimalizálták a hulladékot is az építkezéskor.
- A fűtési- és szellőzőrendszer újrahasznosított levegőt használ, jelentősen csökkentve az energiafogyasztást és a hulladékot. A rendszer az elszívott levegőből származó energia 90 százalékát újrafelhasználja a friss levegő felmelegítésére, ezzel javítva az energiahatékonyságot.
- A komplexumnak esővíztárolói is vannak, amelyek összegyűjtik és tárolják az esővizet különféle célokra, például öntözésre, ezzel is csökkentve a szennyvízrendszer terhelését és megóvják a vizet.
A Lars Gitz Architects és a Kragh Berglund kreatív stúdió által jegyzett, 2020-ban átadott épület több díjat is elnyert már, a fent említett mellett a Landezine nemzetközi tájépítészeti elismerését is.
Biofil dizájn terén legutóbb a Google globális üzleti szervezetének új, New York-i központja villantott nagyot, amit a St. John vasútállomás átalakításával hoztak létre.
(Forrás: Biophilic Design, nyitókép: Kragh Berglund / Sofie Cold-Ravnkilde, videók: Drone Pixels)
zöld tető | biofil dizájn | Dánia | fenntarthatóság | Lars Gitz
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!