Basecamp Lyngby és Skovbrynet BaseCamp néven is ismert ez a dániai épület, amibe mostanában lépten-nyomon belebotlani a közösségi médiában. Leginkább a drónfelvételt látni, ahogy egy futóverseny mezőnye halad a kacskaringós tetőn – látványos, de nem ez a Basecamp egyetlen erénye.
Napelemek és 800 méteres futópálya a tetőn, és persze a levegőt tisztító dús növényzet. A Basecamp nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Lyngby 2023-ban elnyerje a Green Cities Europe díjat. Dizájn, kényelem és fenntarthatóság harmonikusan megfér egymás mellett a 34 ezer m²-es parkban elterülő épületben.
Szinte az egész terület egy jókora rekreációs zóna sok zölddel, kilátással, futó- és röplabdapályával, ám az épületben elfér 640 apartman zömmel diákoknak és kutatóknak.
Északról és keletről a Sorgenfri temető, nyugatról a Lyngby-tó határolja az épületet, aminek rendeltetése az eredeti vegetáció megőrzése mellett új találkozóhellyé, és a különböző hátterű emberek otthonává válni.
De mit tud még?
- Az épületnél széles körűen alkalmaztak újrahasznosított anyagokat, különösen a homlokzatnál. Ezek nemcsak elősegítik a fenntarthatóságot, de többször is újra felhasználhatók, megtestesítve a körkörös gazdaság elveit. Ezzel egyben minimalizálták a hulladékot is az építkezéskor.
- A fűtési- és szellőzőrendszer újrahasznosított levegőt használ, jelentősen csökkentve az energiafogyasztást és a hulladékot. A rendszer az elszívott levegőből származó energia 90 százalékát újrafelhasználja a friss levegő felmelegítésére, ezzel javítva az energiahatékonyságot.
- A komplexumnak esővíztárolói is vannak, amelyek összegyűjtik és tárolják az esővizet különféle célokra, például öntözésre, ezzel is csökkentve a szennyvízrendszer terhelését és megóvják a vizet.
A Lars Gitz Architects és a Kragh Berglund kreatív stúdió által jegyzett, 2020-ban átadott épület több díjat is elnyert már, a fent említett mellett a Landezine nemzetközi tájépítészeti elismerését is.
Biofil dizájn terén legutóbb a Google globális üzleti szervezetének új, New York-i központja villantott nagyot, amit a St. John vasútállomás átalakításával hoztak létre.
(Forrás: Biophilic Design, nyitókép: Kragh Berglund / Sofie Cold-Ravnkilde, videók: Drone Pixels)
fenntarthatóság | Dánia | Lars Gitz | Kragh Berglund | biofil dizájn
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!