Ingyenes tanácsadással és magasabb támogatással ösztönzi Bécs a társasházakat, hogy zöldítsék ki az épületek homlokzatát, tetejét vagy udvarát. Segítenek kiválasztani a megfelelő növényeket, és leszámolnak az olyan tévhitekkel is, hogy a zöldhomlokzat tönkreteszi a vakolatot vagy egerek másznak be rajta a lakásba.
A zöldhomlokzatok és a zöldtetők nagyon fontos szerepet játszanak a városokban a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásában és a biodiverzitás megőrzésében, a lakók számára pedig természetes klímaberendezésként működnek. Ráadásul tisztítják a levegőt, szigetelnek és a zajt is tompítják - éppen ezért Bécs május eleje óta magasabb támogatási összegekkel, mostantól pedig ingyenes tanácsadással segíti az elterjedésüket.
Az egyórás helyszíni vagy telefonos tanácsadás során segítenek kiválasztani a megfelelő technológiát, a növényeket, és az olyan tévhitekkel is leszámolnak, hogy a zöldhomlokzat károsítja a vakolatot, vagy hogy a növények miatt bogarak és rágcsálók árasztják majd el a lakásokat.
A megfelelő futónövények kiválasztásával és a rendszeres gondozással ugyanis elkerülhetőek a károk az épületen, a futtatórácsok átgondolt elhelyezésével pedig a növényeket távol lehet tartani az ablakoktól.
Ráadásul, ahol sok a rovar, ott megjelennek a természetes ellenségeik is, így például a madarak is segítenek kordában tartani a populációjukat. Egy felmérés során – amelyet Bécs környezetvédelmi ügyosztályának megbízásából végeztek – kiderült, hogy a zöldhomlokzatok nyolcféle nappali lepke- és 32 féle méhfajnak adnak otthont.
Akár harmincezer eurós támogatás
Mivel Bécs célja, hogy az egyre forróbb nyarakon is élhető maradjon a város – és ez többek között sok zöldfelülettel érhető el –, május elején megemelte a zöldhomlokzatok, zöldtetők és betonozott udvarok kizöldítésére adott támogatást. Így a lakóközösségek utcai zöldhomlokzat kialakítására akár tízezer eurós támogatást is kaphatnak, ha pedig zöldtetőt hoznak létre, akkor akár harmincezer euróval is beszáll a város a költségekbe. Magánterületen lévő homlokzatok zöldítését ötezer euróval, több mint tizenöt éve lebetonozott udvarok átalakítását és beültetését pedig tízezer euróval támogatja.
Feltétel viszont, hogy a felhasznált anyagoknak környezetbarátnak kell lenniük, így nem kaphat támogatást, aki PVC-t vagy tőzeget használ a zöldítés során.
Ha egy lakóközösség elszánta magát a homlokzat-, tető- vagy udvarzöldítésre és megfelelnek a pályázati feltételeknek, akkor a tanácsadást végző die Umweltberatung segít a pályázat benyújtásában is.
(Forrás: Bécs Város | Nemzetközi Irodák)
zöldtető | bécs | ausztria | zöldhomlokzat | pályázat
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!