Az elismert német-ausztrál divatfotós, Helmut Newton a hatvanas években Párizsban vásárolt magának egy csodálatos Bentley S-Type Continental túrakocsit abból a pénzből, amit egy fotózásért kapott.
1920-ban Helmut Neustädter néven született Berlinben, majd a harmincas évek végén, miután a náci rezsim megszilárdította a hatalmát, zsidó szüleivel együtt elmenekült az országból, és végül Ausztráliában telepedett le. Helmut Newton a második világháború után brit állampolgár lett, ekkor változtatta meg a vezetéknevét is.
1946-ban fotóstúdiót nyitott Melbourne-ben, és 1953-ban tartotta első kiállítását. Newton a divatfotózás terén alkotott nagyot, és addigi munkája nyomán megbízást kapott a Vogue magazintól az 1956-ban megjelent ausztrál mellékletének illusztrálására. Szerződést is kötött a Vogue brit kiadásával, ezért az Egyesült Királyságba költözött, majd Párizsban telepedett le.
Helmut Newton megnősült, June Browne színésznőt vette el, és továbbra is a divatszakma legnagyobb neveinek dolgozott, köztük a francia Vogue-nak és a Harper’s Bazaarnak, majd a nyolcvanas-kilencvenes években készítette el a nagy figyelmet keltő aktfotó-sorozatát, amelyről a legtöbben emlékezünk rá, ennek első része volt az 1980-ban megjelent Big Nudes.
„Kell nekem egy Bentley”
„1964-ben döntöttem úgy, hogy kell nekem egy Bentley” – emlékszik vissza önéletrajzában Newton a vásárlás körülményeire. „Elmentem a párizsi Rolls-Royce és Bentley kereskedőhöz, és átsétáltunk az eladóval az alagsori garázson, ahol a használt autók voltak kiállítva. Mondtam a fickónak, hogy tízezer frankot akarok költeni, mire mutatott néhány eléggé leharcolt autót. A garázs sarkában ekkor láttam meg egy ezüst és kék színre fényezett szépséget. Azt mondtam neki: pontosan ez az, amit akarok.”
„Az eladó szánakozva nézett rám, és azt mondta: Monsieur, erre nincs elég pénze.”
„Ez az autógyár-tulajdonos felesége, Madame Peugeot autója, ezzel jár golfozni, és huszonháromezer frankba kerül.”
„Körülbelül egy hónappal később, egy szombat délelőtt érkezett postán egy csekk a Scholz és társai reklámügynökségtől. Korábban csináltam nekik egy munkát, és a csekk pontosan az autó megvásárlásához szükséges összegről szólt. A szalonban átadtam az eladónak a csekket, és azt mondtam: add csak az autót, gyorsan.”
„Úgy nézett rám, mint egy őrültre, de végre nálam volt az autó, és teljes eufóriában vezettem haza.”
A hetvenes évek elején Newton átélt egy szívrohamot, majd 1972-ben eladta szeretett Bentley-jét. Soha nem volt ugyanis elégedett a párizsi szervizzel, ezért inkább egészen Genfig autózott, hogy a kedvencét tökéletes állapotban tartsa. A szívinfarktust követően azonban egyszerűbb, kevésbé stresszes életre vágyott, kerülve a hosszú utazásokat, így a Bentley-nek is mennie kellett.
A huszadik század második felének egyik legismertebb divatfotósa 2004-ben, 83 éves korában halt meg Los Angelesben. Halálát követően a The New York Times „termékeny, széles körben utánzott divatfotósként” írta le, akinek provokatív, erotikus töltésű képei vannak, és ezek a fekete-fehér fotók a Vogue és más neves kiadványok alappillérei voltak.
A világ leggyorsabb túrakocsija
Nem véletlen, hogy annyira megérintette a Bentley csodálatos sportlimuzinja, amit az ötvenes évek elején mutattak be, hiszen a Continental neve egyet jelentett a kényelmes, nagy sebességre képes cirkálóval. Az Autocar magazin akkoriban azt írta róla, hogy
„olyan fokú biztonságot, kényelmet és teljesítményt kínál, amely meghaladja a világ legtöbb autósának tapasztalatát, és talán még képzeletét is”.
A Continental S-Type változata a világ leggyorsabb autóinak élvonalába tartozott, ehhez új felfüggesztést és fékeket, valamint 4,9 literesre növelt hathengeres motort kapott. A Bentley által szállított alvázra akkoriban nem maga az autógyártó, hanem olyan neves karosszériaépítők készítették a stílusos felépítményeket, mint a H. J. Mulliner, a Park Ward, a James Young és a Hooper.
Helmut Newton egykori autója egyike annak a mindössze 26 példánynak, amire a H. J. Mulliner épített kétajtós karosszériát. Az autót eredetileg is a párizsi márkakereskedésben adták el, az Automobiles Peugeot cég tulajdonosa részére 1956-ban. A Bentley eredetileg ezüst és kék színben pompázott, bézs bőrkárpittal és a francia autókra jellemző sárga fényszórókkal.
Még Helmut Newton birtokában volt az autó, amikor megjelent az 1967-es La Collectionneuse (A férfigyűjtő) című filmben. A fotós a legkedvesebb barátjának, Éric Rohmernek, a francia new wave fontos rendezőjének adta kölcsön a forgatásra. Később a párizsi La Grande Cascade étterem előtt is lefotózták a Bentley-t a márka történetét bemutató 1983-as album borítójához.
Az évtizedek során becsületesen végezték a karbantartását, amiről számlák tömkelege tanúskodik, az egyik szerint a nyolcvanas években az Hermès szakemberei újították fel a kárpitozását. Most a Bonhams aukcióján lehetett licitálni Helmut Newton egykori Bentley-jére, amiért egy-másfélmillió euró közötti összeget vártak, de egyelőre nem találta meg új tulajdonosát.
Ez is érdekelhet:
nagy sztori | helmut newton | bonhams | Bentley | bentley continental
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!