Rendszeresen behatolnak a házakba, ellopják a holmikat és felmásznak az erkélyekre.
A fehérre meszelt kis épületekkel, szűk, kőből épült sikátorokkal és labirintusszerű lépcsőházakkal büszkélkedő spanyolországi Binibeca Vell városát Menorca Míkonoszának is nevezik. De akad még közös pontja a Baleár-szigeteki helynek és a görög hot spot-nak: az elszabadult látogatók.
A településre évente több mint 800 ezer turista csekkol be, akik szívesen fotózzák a festői városkát, ami valójában egy autentikus halászfalu 1960-as évekbeli másolata. A helyi lakosok számára mindez azzal jár, hogy meg kell küzdeniük a zajártalommal, a tolakodó viselkedéssel és az utcákat elborító szeméttel.
"A turisták bementek a házakba, leültek a székekre, elvittek dolgokat, felmásztak a falainkra, szabadtéri ivópartikat tartanak" – mondta egy helyi lakos még a múlt hónapban. "Ha ezt nem szabályozzák, akkor minden nyáron ez fog történni".
A Binibeca Vell összesen 195 lakástulajdonosát képviselő szervezet azonban nem közvetlenül a turistákat hibáztatja mindezért. Inkább a hatóságok felelősségét firtatják, akik szerintük nem hoztak olyan szabályokat, amelyek biztosítanák a lakosok nyugalmát.
A helyiek megelégelték az ezer fős tengerparti faluba bezsúfolt tömegeket, úgyhogy új szabályokat vezettek be: május eleje óta arra kérik a turistákat, hogy csak délelőtt 11 és este 8 óra között látogassanak Binibeca Vellbe. A falu honlapján arra is figyelmeztetik a látogatókat, hogy tartózkodjanak a "házakba való behatolástól" és az "erkélyekre történő felmászástól".
Azt is felvetették, hogy ha a rendbontó magatartás folytatódik, a falu akár teljesen bezárhatja kapuit a turizmus előtt. A lakosok augusztusban szavaznak majd az esetleges végleges bezárásról, amennyiben a hatóságok továbbra sem vesznek tudomást a helyzetről.
A Mallorca Daily Bulletin szerint Menorca tanácsa és Sant Lluís város önkormányzata évente valamivel több mint 25 ezer eurót biztosít a helyieknek, hogy finanszírozzák házaik karbantartását és biztosítsák a falu képeslapszerű látképét.
"Egyre nehezebb számunkra a nyugodt pihenés, mivel drágán megfizetünk azért, hogy Menorca legnépszerűbb turisztikai látványossága vagyunk" – mondta Oscar Monge, a szervezet elnöke. "Binibecát a közigazgatás és a turisztikai cégek reklámozzák, de mi milyen hasznot húzunk belőle?" – tette fel a költői kérdést.
Négy évvel ezelőtt már szigorították az alkoholfogyasztást a Baleár-szigeteken, egy mostani rendelet pedig még szigorúbb lesz, ahogy a törvényszegések következményei is: jókora pénzbírságot szabhatnak ki a vétkesekre.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
turisták | spanyolország | rossz viselkedés | tömeg | bezárás
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!