Rendszeresen behatolnak a házakba, ellopják a holmikat és felmásznak az erkélyekre.
A fehérre meszelt kis épületekkel, szűk, kőből épült sikátorokkal és labirintusszerű lépcsőházakkal büszkélkedő spanyolországi Binibeca Vell városát Menorca Míkonoszának is nevezik. De akad még közös pontja a Baleár-szigeteki helynek és a görög hot spot-nak: az elszabadult látogatók.
A településre évente több mint 800 ezer turista csekkol be, akik szívesen fotózzák a festői városkát, ami valójában egy autentikus halászfalu 1960-as évekbeli másolata. A helyi lakosok számára mindez azzal jár, hogy meg kell küzdeniük a zajártalommal, a tolakodó viselkedéssel és az utcákat elborító szeméttel.
"A turisták bementek a házakba, leültek a székekre, elvittek dolgokat, felmásztak a falainkra, szabadtéri ivópartikat tartanak" – mondta egy helyi lakos még a múlt hónapban. "Ha ezt nem szabályozzák, akkor minden nyáron ez fog történni".
A Binibeca Vell összesen 195 lakástulajdonosát képviselő szervezet azonban nem közvetlenül a turistákat hibáztatja mindezért. Inkább a hatóságok felelősségét firtatják, akik szerintük nem hoztak olyan szabályokat, amelyek biztosítanák a lakosok nyugalmát.
A helyiek megelégelték az ezer fős tengerparti faluba bezsúfolt tömegeket, úgyhogy új szabályokat vezettek be: május eleje óta arra kérik a turistákat, hogy csak délelőtt 11 és este 8 óra között látogassanak Binibeca Vellbe. A falu honlapján arra is figyelmeztetik a látogatókat, hogy tartózkodjanak a "házakba való behatolástól" és az "erkélyekre történő felmászástól".
Azt is felvetették, hogy ha a rendbontó magatartás folytatódik, a falu akár teljesen bezárhatja kapuit a turizmus előtt. A lakosok augusztusban szavaznak majd az esetleges végleges bezárásról, amennyiben a hatóságok továbbra sem vesznek tudomást a helyzetről.
A Mallorca Daily Bulletin szerint Menorca tanácsa és Sant Lluís város önkormányzata évente valamivel több mint 25 ezer eurót biztosít a helyieknek, hogy finanszírozzák házaik karbantartását és biztosítsák a falu képeslapszerű látképét.
"Egyre nehezebb számunkra a nyugodt pihenés, mivel drágán megfizetünk azért, hogy Menorca legnépszerűbb turisztikai látványossága vagyunk" – mondta Oscar Monge, a szervezet elnöke. "Binibecát a közigazgatás és a turisztikai cégek reklámozzák, de mi milyen hasznot húzunk belőle?" – tette fel a költői kérdést.
Négy évvel ezelőtt már szigorították az alkoholfogyasztást a Baleár-szigeteken, egy mostani rendelet pedig még szigorúbb lesz, ahogy a törvényszegések következményei is: jókora pénzbírságot szabhatnak ki a vétkesekre.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
turizmus | tömeg | rongálás | Binibeca Vell | turisták
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!