Ezt a két koncertet vétek lenne kihagyni az ősszel

Ismerősen cseng Elvis Costello neve, akinek minden szerzeménye a nagybetűs Dal megtestesülése? És Borlai Gergőé, aki hatalmas technikai tudásával és improvizatív készségével úgy uralja a dobokat, mint rajta kívül kevesen? Két ritkán látható-hallható, zseniális alkotó érkezik a hetekben a Müpába, akiket egyszerűen látnunk kell élőben, ha jót akarunk magunknak.

Szeptember 30-án kilenc év után lép fel újra Elvis Costello, és ezúttal hozza magával leghűségesebb zenészét, Steve Nieve billentyűst is, akivel egészen a kezdetektől, már 1977-ben megjelent My Aim Is True című első, new wave-es, power popos szólólemezén is együtt játszott.

Egy igazi pop-rockklasszikus

A zeneszerző ezzel az LP-vel rögtön a legnagyobbak közé robbant be, és innen csak felfelé vezetett az út: a második lemezzel megalakult a The Attractions nevű Costello-kísérőzenekar, az 1977 és 1986 között megjelent bámulatos albumsorozata pedig instant klasszikussá vált.

A saját projektjein kívül ugyanakkor más nagy nevekkel is dolgozott együtt: a legismertebbek talán Count Basie, Paul McCartney vagy Burt Bacharach, de a hiphopos The Rootsszal, a rhythm & blues-os Allen Toussainttel vagy a Brodsky Quartettel készült lemezei szintén emlékezetesek.

1996-ban ötlemezes, a teljes addigi karrierjéből keresztmetszetet nyújtó antológiát is kiadott Costello & Nieve címmel, a kétezres években pedig új kísérőzenekart alapított Imposters címmel. 2003-ban a Rock and Roll Hírességek Csarnokába is beválasztották, ezen a koncerten pedig e gazdag életmű legnagyobb slégerei csendülnek fel. Bővebb információk a Müpa oldalán találhatók, ahol jegyvásárlásra is lehetőség van.

Az improvizáció szabadsága

Október 5-én a Spanyolországban élő, a többek között a European Mantra jazz-rock-formációból, Presser Gábor és Charlie zenekarából ismerős Borlai Gergő hozza el Divided című sorozatának eddigi talán legambiciózusabb estjét, melyen az improvizáció szabadsága kerül a főszerepbe.

A sorozat első részét 2010-ben mutatta be Divided címmel, melyet 2015-ben a Divided Concert No. 2. követett. Mindkét eseményen játszott a vietnami származású, Párizsban élő gitáros-zeneszerző, Nguyên Lê, akit ezúttal is láthatunk a színpadon, és szintén visszatérő szereplő a másik gitáros, a norvég Eivind Aarset, aki jól ellenpontozza Lêt, és hangmoduláló eszközeivel „krémszerűen” fogja össze a zene többi alkotóelemét.

Rajtuk kívül pedig van még egy szereplő, aki nemcsak a Divided-sorozatnak és a magyar táncéletnek, hanem Borlai életének is kulcsfontosságú alakja: a mindig innovatív, időről-időre megújuló Ladányi Andrea, Kossuth-díjas táncművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki a Győri Balettel robbant be a köztudatba, és ezúttal is a mozdulatok segítségével lényegíti át a felcsendülő ritmusokat.

Új résztvevőként csatlakozik az esthez Tim Lefebvre basszusgitáros, aki többek között David Bowie, Elvis Costello és Sting mellett is bizonyította nagyszerűségét, és még egy dobos teszi teljessé a ritmusszekciót, a német Christian Lillinger, akinek kiemelkedő improvizatív készségére egyre többen felfigyelnek a hallgatók és az alkotók közül egyaránt.

Minimalista dobfelszerelésével ellenpontot kínál majd a nagy szetten játszó Borlaihoz, ugyanakkor medret formál a zenefolyamnak.

Az biztos, hogy dinamizmusban nem lesz hiány ezen az estén, garantáltan pörgős, kivételesen energikus eseménynek nézünk elébe, tele meglepő fordulatokkal. Bővebb információk a Müpa oldalán találhatók, ahol a jegyeket is megvásárolhatjuk.

(Fotók: Kleb Attila, Mark Seliger)

dob | müpa | Borlai Gergő | Christian Lillinger | zene | jazz

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom