Hátborzongató, ahogy feltárulnak egy bronzkor óta használt út történelmi rétegei

Nemcsak Stonehenge, de a mellette futó, látszólag egyszerű országút is csodás titkokat rejt.

Az A303-as főút Basingstoke-t köti össze Hampshire-rel Anglia déli részén, de talán jobb úgy hivatkozni rá, hogy elhalad Stonehenge mellett is. Kiemelten fontos út tehát, öt megyén halad át, néhány szakaszát pedig a régészeti feltárások szerint már a kőkorszakban is használták.

Pár éve Stonehenge mellett vas- és bronzkori sírokat is találtak, amikor tesztfúrásokat végeztek az A303-as alagútjához. A terv szerint egy három kilométeres szakaszon a föld alá vitték volna az országutat, de az építkezés nagy vitákat kavart, sok szakértő a világörökségi helyszínt érő jelentős károktól, régészeti kincsek százezreinek pusztulásától tartott.

Mindenesetre az út keresztmetszete alapján remekül feltárult a rétegrend, ahogy a különböző korszakokban különböző anyagokon közlekedtek rajta:

A rétegek: természetes mészkő, betemetett gyep, bronzkori, római kori, középkori utak, 19. századi kavicsút, modern út

Alagút pedig a jelen állás szerint nem lesz, miután 2021 nyarán egy bírósági döntés jogellenesnek minősítette a közlekedési miniszter korábbi, az építkezést jóváhagyó döntését. Azaz a tervet elkaszálták.

Néhány évvel ezelőtt ókori római utat fedeztek fel a Velencei-lagúna fenekén egy régészeti feltárási program közben. A tudósok szerint ez arra utal, hogy évszázadokkal Velence ötödik századi alapítása előtt már jelentős települések lehettek a környéken.

(Fejléckép: az A303-as a háttérben Stonehenge-dzsel, fotó: Getty Images)

régészet | bronzkor | Stonehenge | régész | Anglia

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom