Átadták a németországi város átalakított világháborús bunkerét, ahová ezentúl sportolni és koncertre és kikapcsolódni járnak majd a lakók, de még szállást is foglalhatunk majd.
Hamburg St. Pauli negyedében áll egy betonkolosszus, ami nyolc évtizede emlékeztette az arra járókat Németország legsötétebb éveire: Adolf Hitler parancsára építették Berlin 1940-es bombázása után. Hasonló épült a fővárosban és Bécsben is, de ez volt a legnagyobb: 25 ezer embernek tudott menedéket nyújtani egy légitámadás esetén.
Idén júliustól azonban teljesen új arcát mutatja a piramisszerű építmény: kávézó, étterem és még egy Hard Rock Hotel is került bele, de a csúcs a tetőn lévő zöld park.
A szálloda a Hard Rock első európai Reverb brandje, ami magától értetődő módon a Beatlesnek állít emléket: a liverpooli legendák Hamburgban turnéztak először, amikor elhagyták a szigetországot.
A tetőre külső lépcsőrendszeren át is eljuthatunk, miközben az egyik oldalon egyre több tárul fel a város panorámájából, míg a másikon a néhai bunkerre telepített több ezer növény és fa hűsít.
Az ingyen látogatható „bunkerre” öt emeletet építettek rá, így 38-ról 58 méterre nőtt a magassága. A tetőn lévő park 1400 négyzetméteres lett, összesen pedig több mint tízezer négyzetméternyi zöldfelület borítja az épületet.
Kialakítottak egy emlékhelyet/információs központot a bunker történelméről, illetve egy-egy egyaránt 2000 fős, kibérelhető sport- és koncerttermet is. Sőt még kutatásokat is végeznek benne: a Környezetvédelmi Minisztérium az ágyásokban 80 szenzort helyezett el, amelyekkel pontosan nyomon követhetik az épületen lévő növények viselkedését.
(Forrás: Guardian. NDR, nyitókép: bunker-stpauli.de)
átalakítás | légvédelmi bunker | hamburg | Németország | urbanisztika
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!