Átadták a németországi város átalakított világháborús bunkerét, ahová ezentúl sportolni és koncertre és kikapcsolódni járnak majd a lakók, de még szállást is foglalhatunk majd.
Hamburg St. Pauli negyedében áll egy betonkolosszus, ami nyolc évtizede emlékeztette az arra járókat Németország legsötétebb éveire: Adolf Hitler parancsára építették Berlin 1940-es bombázása után. Hasonló épült a fővárosban és Bécsben is, de ez volt a legnagyobb: 25 ezer embernek tudott menedéket nyújtani egy légitámadás esetén.
Idén júliustól azonban teljesen új arcát mutatja a piramisszerű építmény: kávézó, étterem és még egy Hard Rock Hotel is került bele, de a csúcs a tetőn lévő zöld park.
A szálloda a Hard Rock első európai Reverb brandje, ami magától értetődő módon a Beatlesnek állít emléket: a liverpooli legendák Hamburgban turnéztak először, amikor elhagyták a szigetországot.
A tetőre külső lépcsőrendszeren át is eljuthatunk, miközben az egyik oldalon egyre több tárul fel a város panorámájából, míg a másikon a néhai bunkerre telepített több ezer növény és fa hűsít.
Az ingyen látogatható „bunkerre” öt emeletet építettek rá, így 38-ról 58 méterre nőtt a magassága. A tetőn lévő park 1400 négyzetméteres lett, összesen pedig több mint tízezer négyzetméternyi zöldfelület borítja az épületet.
Kialakítottak egy emlékhelyet/információs központot a bunker történelméről, illetve egy-egy egyaránt 2000 fős, kibérelhető sport- és koncerttermet is. Sőt még kutatásokat is végeznek benne: a Környezetvédelmi Minisztérium az ágyásokban 80 szenzort helyezett el, amelyekkel pontosan nyomon követhetik az épületen lévő növények viselkedését.
(Forrás: Guardian. NDR, nyitókép: bunker-stpauli.de)
átalakítás | Németország | urbanisztika | hamburg | légvédelmi bunker
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!