Gazdag külföldiek fényűző városának épült az a hatszáz, Disney-mesékre emlékeztető kastélyból álló település, ami most hátborzongató szellemvárosként vonzza az urbexeseket (az elhagyatott helyek szerelmeseit) Törökországban.
Ha a Walt Disney World a legboldogabb hely a Földön, akkor a Burj Al Babas a legszörnyűbb. A Fekete-tenger közelében fekvő szellemváros tele van félkész, teljesen elhagyott minikastéllyal – egészen pontosan ötszáznyolcvanhéttel. Pedig igazán fényes jövőt terveztek a különleges városnak.
Burj Al Babas a luxust akarta kínálni az ott élőknek. Királyi életet szerettel volna biztosítani a minikkastélyok lakóinak. A kezdeti sikersztori azonban nem várt fordulatot vett. A várost és az ott ma is látható közel hatszáz Disney-kastélyt a Sarot Properties Group ingatlanfejlesztő iroda építette. A cég nem új volt a piacon, hiszen a környéken két termálfürdő megépítése is az ő nevükhöz kötődik.
Az igazi nagy dobásuk azonban a város lett volna.
A céljuk az volt, hogy európai ihletésű, a Fekete-tengerre néző kastélyok sorát építsék fel gazdag arabok számára. Azok, akiket nem vonz Dél-Franciaország vagy Spanyolország, ezeken a gótikus stílusú paloták teraszain élvezhették volna a mediterrán klímát.
Az építkezés 2014-ben kezdődött, és összesen négyévesre tervezték. A fejlesztők azonban csődöt jelentettek, ám nem ez volt a kudarc egyetlen oka.
Úgy tudni, hogy a környékbeli lakosság fellázadt a projekt ellen; teljesen kiakadtak azon, hogy a felépített több száz kastély mennyire tájidegen és hogy semmi közük nincs a térségre jellemző oszmán stílusú kúriákhoz. Még pert is indítottak a kivitelező cég ellen, mivel azok számos fát kipusztítottak és komoly károkat okoztak a környezetben.
Az építkezés tehát leállt és többé nem folytatódott.
A befektetők és az elővásárolt kastélyok tulajdonosai 2019-ig bíztak abban, hogy a projektből még lesz valami, a világjárvány azonban végleg betett az építkezésnek. Ma már senki sem gondolja, hogy a beruházás valaha folytatódni fog.
A szellemváros hivatalosan nem látogatható, de ez nem akadályozza meg az urbexeseket és a szellemvárosok borzongására vágyó turistákat abban, hogy a félkész Disney-kastélyok között sétálgassanak. Az odajutás azonban nem egyszerű folyamat és a területet is őrzik. Ennek oka, hogy a kastélyok mellett ma is rengeteg építőanyag van felhalmozva, vezetékek lógnak mindenhol, így a rendhagyó városnézés veszélyekkel jár.
(Forrás: Architectural Digest, fotók: Getty)
törökország | szellemváros | nagy sztori | urbex | Burj Al Babas
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!