Lebontaná a rákkal kapcsolatos tabukat ez a különleges kortárs képzőművészeti program

Mindannyian tudjuk, hogy vannak láthatatlan betegségek, amelyek kívülről érzékelhetetlen tünetekkel támadják meg az emberi szervezetet. Ezek a betegségek azonban – többek között ilyen a rák is – a nem laikusok számára nagyon is láthatóak. Az egészségügyi szakemberek a sejtek szintjén kutatva határozott vizuális vetületeit ismerik megbetegedéseinknek. Ez a kettősség adja a C80 projekt kiindulópontját.

A projektről

De mit is jelent a cím? A C80 egy BNO (Betegségek Nemzetközi Osztályozása) kód, amely a lokalizáció meghatározása nélküli rosszindulatú daganatokat takarja. Az önmagában ritkán használt kód a projekt szempontjából éppen megfelelő: kifejezi a rák jelenlétét, de teret enged annak is, hogy bármelyik típusával és bármilyen módon foglalkozhassunk vele. Az alcím Susan Sontag A betegség mint metafora című írására utal, amelyben a szerző elképzelhetetlennek tartja, hogy a rákot valaha is esztétikusnak lássuk. A kérdésként megfogalmazott alcím nem vitatkozni kíván az állítással, hanem körüljárni azt. Megvizsgálni a daganatos betegségeket a képzőművészet eszköztárával.

A program célja egyrészt a betegség, és különösen a rákkal szembeni tabuk lebontása, másrészt pedig a kölcsönös tanulási lehetőségek kiaknázása betegek, egészségügyi szakemberek és, a vizualitást erősítendő, képzőművészek között.

A rák körüli téveszmék és félelmek csökkentése elsősorban párbeszéden keresztül lehetséges. Hogy nyíltabban lehessen beszélni a témáról, a képzőművészetet hívják segítségül: abban bíznak, hogy a kortárs művészet képes bevonni egy másfajta megközelítést, amellyel könnyebben indulunk el a rákot övező tabuk ledöntéséhez vezető úton.

A megvalósítás

A program megvalósítása 2023 szeptemberében indult. Az ezt követő hónapokban az onkológusokból, patológusokból, orvostan-hallgatókból, pszichológusokból, ráktúlélőkből, kurátorokból és képzőművészekből összeállított csoport rendszeresen szervezett workshopokon találkozott. A workshopokat különböző témakörök mentén szervezték és időnként külsős előadókat is meghívtak. A workshopok célja a kölcsönös tudásmegosztás volt, a résztvevőknek pedig lehetőségük volt a workshopokon túl is felvenni egymással a kapcsolatot, illetve a találkozók állandó helyszínén, a Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben is egyeztethettek időpontot önálló látogatásra akár a szövettani laboratóriumban, akár egyes szakorvosokkal.

Az első néhány találkozó tudományos alapozásként szolgált, ezeket a projektvezető, Kiss Richárd, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének patológus szakorvosa vezette. A résztvevők jártak a szövettani laboratóriumban, tanultak a rákdiagnosztika lépéseiről a biopsziától a metszet elkészülésén át az elemzéséig. Beszéltek a rák nevezéktanáról, főbb típusairól, és a kezelések fajtáiról, működéséről. Egy családtag megbetegedése esetén a család, mint rendszer felbomlásáról és újrarendezhetőségéről Papp Zsuzsanna Katalin pszichológus tartott előadást. Az onkopszichológia alapjaiba és gyakorlati megvalósulásába Szekeres Tamás klinikai szakpszichológus vezette be az érdeklődőket. A projektet szervező két kurátor, Kollár Dalma Eszter és Kovács Kristóf (Sajnos Gergely) a betegségekkel és a rákkal foglalkozó művészeti példákról, kiállításokról prezentált. Az utolsó közös workshop alkalmával a résztvevők szabadon kérdezhettek, beszélgethettek, és a workshop-sorozat tapasztalatait is megoszthatták egymással.

Végeredményben két kifutása lesz a projektnek. Az egyik egy kiállítás, amelyet a
Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének előcsarnokában rendeznek és 2024. április 5-én nyílik meg.

A felkért kortárs művészek – Albert Ádám, Benczúr Emese, Máté Dániel, Neogrády-Kiss Barnabás, Poór Dorottya, Simon Zsuzsi – helyspecifikus, a workshopok folyamán, illetve az azokat követő időszakban létrehozott új műveiket mutatják be ott, amelyek a szervezők reményei szerint segítenek a látogatók számára új perspektívát nyitni a rákról való gondolkodásban.

A másik egy kétnyelvű (magyar és angol) kiadvány, amely összefoglalja a workshopok során termelődött tudásanyagot, tapasztalatokat, valamint a folyamat, az elkészült művek és a kiállítás dokumentációját. A dokumentációhoz fontos megemlíteni a C80 weboldalát, amelyen a katalógust kiegészítve folyamatosan jelennek meg blogbejegyzések az egyes workshopokról, azok témájáról és a művészek háttérmunkájáról is.

A kiállítás

A C80 – A rák esztétikája? című kiállítás tehát 2024. április 5-én nyílik meg a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetében és 2024. május 31-ig lesz látogatható, előzetes bejelentkezéssel, időszakos nyitvatartások alkalmával és a kapcsolódó programok ideje alatt. A kiállításon láthatóak az elmúlt fél év együttműködéséből születő új műalkotások, amelyek mindegyike más-más módon közelíti meg a rák kérdéskörét. Albert Ádám a rákos sejtek viselkedéséből kiindulva készíti el videómunkáját, amelynek alapja egy tényszerű, de lírai szöveg lesz a betegségről. Benczúr Emese installációja a szövettani metszetek tároló kazettáit használja fel, és felhívja a figyelmet a rák és az egészségügy laikusként nem megismerhető tényezőire. Szintén egy kívülről láthatatlan aspektusra, a rákdiagnosztikában dolgozók aprólékos, rendszerezett munkájára fókuszál Máté Dániel, amelyet szimbolikus fotókon keresztül mutat be. Neogrády-Kiss Barnabás fotóalapú installációja a rák stigmatizálásával foglalkozik, valamint a daganatok stilizált és valós képi ábrázolásával. Poór Dorottya képregény-szerű textil műve a rák körüli babonákat és téveszméket dolgozza fel. Simon Zsuzsi videó-installációja pedig azokat a hétköznapi cselekvéseket mutatja be, amelyek mell- és méhnyakrákon átesett nőknek adtak kapaszkodót betegségük alatt.

Partnerek, jövőbeli tervek

A C80 az EUniWell (European University of Well Being) Seed Fund által támogatva valósul meg, ennek köszönhetően a magyar (Semmelweis Egyetem) mellett három európai egyetem (University of Florence, Murcia University, Linnaeus University) oktatóival és hallgatóival működnek együtt. A nemzetközi együttműködés során minden helyszín saját erőforrásainak megfelelően vesz részt a programban, workshopjaik, eseményeik tapasztalatait megosztják egymással, majd a projekt weboldalán és katalógusában publikálják az eredményeiket.

Hosszútávú terv, hogy a C80 módszertana példaként szolgálhasson akár más betegségek, egészségügyi témakörök feldolgozásában is, illetve hogy a projekt edukációs tartalma valamilyen formában bekerülhessen a Semmelweis Egyetem kurrikulumába.

(Fotók:  Kristóf Balázs / C80, grafika: Pálhegyi Flóra / C80)

kiállítás | semmelweis | egyetem | rák | kortárs

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom