Új, szétszerelhető, alacsony karbonlábnyomú kampuszt kap a CERN kutatóközpontja.
B777 néven épül kampusz a CERN kutatóközpont mellé. Bár az épület alapvetően egy high-tech labor kiszolgálására jön létre, a tervező Henning Larsen számára fontos volt a természettel való szoros kapcsolódás és alacsony környezeti terhelés biztosítása.
A francia-svájci határon lévő CERN Prevessin kampuszának új épülete az erdő és a park szélén áll majd, és a tudósok mellett tárt kapukkal várja majd a vendégeket is.
A kör formájú épület középpontjában szó szerint és szimbolikusan is a védett belső udvar áll, ami zökkenőmentes átmenetet képez erdő, park és épített környezet közt.
Irodák, laborok és műhelyek váltják egymást a nyitott faépületben, miközben a természettel való kapcsolat mindenütt jelen van.
A terv a CERN eredeti küldetésére – a tudósok összefogására a kollektív tudás érdekében – is utal. 1954-ben 12 európai ország alapította meg a részecskefizika azóta is egyik legfontosabb kutatási létesítményét. Ma is élvonalbeli kutatási eszközök találhatók a CERN-ben, elég csak a nagy teljesítményű részecskegyorsítóra, a Nagy Hadronütköztetőre (LHC) gondolni.
High-tech ide, részecskefizika oda, a dán építészeket a szomszédos alpesi falvak védett terei is inspirálták.
Nyilván nem véletlenül tervezték zártra a hideg hegyvidéki falvakat: ezek a központi udvarok meghosszabbították a szabadtéri szezont, ahogy azt a B777 is teszi majd. Ugyanakkor a kampusz nyitott és átjárható lesz, hogy valódi közösségi térré válhasson.
A belső kör irodáiból rálátni a természetre, az udvar az étkező előtere is lesz saját konyhakerttel, de általában is a beltéri tevékenységek – laborok, irodák – kiterjesztésének szánják az udvart.
Természet természetesen kint is van: lassításra ösztönző sétautakat terveztek, ahol kapcsolódni lehet a Jura-hegység inspirálta vadfüves szigetekkel, továbbá kerékpárutakat, –parkolókat és töltőállomásokat is kialakítanak majd.
Külön ügyeltek mind a beépített, mind az üzemeltetési karbonlábnyom csökkentésére, és végeztek életciklus-elemzést az épület környezetre gyakorolt hatásáról. A szerkezeti elemek egyszerű, szétszerelhető mechanikus csatlakozásokkal kapcsolódnak, azaz szétszerelhetőek és újra összerakhatóak.
„Egy dinamikus munkaterületet hozzuk létre a természet szívében, ahol szárba szökkenhet a jóllét, az együttműködés és a tudás – magyarázta Søren Øllgaard, a Henning Larsen partner és tervezési igazgatója. – A kör alakú épületszervezés szimbolikus is oldja a kutatópark korábbi merev, szögletes struktúráját.”
B777 kutatói kampusz, irodák, étterem
Helyszín: Prévessin-Moëns, Franciaország
Alapterület: 1200 m²
Megrendelő: CERN
Várható átadás: 2027
Építészet, tájépítészet: Henning Larsen (helyi partner: Brière Architectes)
Látványtervek: Vivid Vision
B777 | cern | henning larsen | részecskefizika | campus
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!