Csavarok és anyák? Inkább édesség, amit egy acélgyárnak köszönhetünk

Akár egy kis játékrepülőt is összeszerelhetünk a japán iparosodás zászlóshajójának emléket állító édességgyár szettjéből.

1896-ban, a Yahata Acélművek (Yahata Steel Works) megalapításakor még csak a rohamos tempóban iparosodó gazdaság igényeit akarták kielégíteni. A Japán legdélebbi főszigetén, Kyushun lévő gyárban hajók, vasutak, építőipari eszközök na meg a hadsereg számára állítottak elő acél alkatrészeket. Mondani sem kell, virágzott a gyár: a XX. század első évtizedeiben az ország acéligényének 80-90 százalékát fedezte.

Nem csoda, hogy a második világháborúban a stratégiai bombázások célpontja lett e nehézipari szentély, de a legsúlyosabb csapást elkerülte: a gyár volt a második atombomba eredeti célpontja, ám a kedvezőtlen időjárás miatt Nagaszakira irányították át azt.

A második világháború után aztán újabb fellendülés következett, amikor több átszervezés után az egykor a világ legnagyobb acélgyártójának számító Nippon Steelhez került a gyár, ami ma elsősorban a kyushui autógyárak beszállítója. De előtte még, 2015-ben

a Yahata Steel Works is felkerült az UNESCO Világörökségi Listára, mint a Meidzsi ipari forradalom egyik helyszíne.

A jeles alkalomból együttműködés indult a helyi OA Center céggel, hogy az ország modernizációjának zászlóshajóját cukrászati ​​újdonsággal is megünnepeljék. Ebből lettek a különleges szuvenírek, az aprólékosan megmunkált anya- és csavarformájú csokoládék, amelyek formáit 3D-s nyomtatóval készítik el. Állítólag olyan pontosak a csokik, hogy hidegen akár rá is lehet tekerni a csavarra az anyát.

A csoki laboratórium azóta kinőtte magát, mármint nemcsak az említett két kicsi alkatrészt gyártja, de számos, a gyár múltját idéző tárgyat is: szerszámokat, vonatot, csokikastélyt.

De a legjobbak akár egy saját csoki repülőt is összeszerelhetnek egy komplett készlet segítségével.

(Fotók: Neji Choco Laboratory)

unesco | csoki | japán | csokoládé | unesco világörökség

FOLYTASD EZZEL

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Salalah – A téli üdülések új slágere

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A csendes luxus titka: ismerd meg a Falconerit!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom