Csavarok és anyák? Inkább édesség, amit egy acélgyárnak köszönhetünk

Akár egy kis játékrepülőt is összeszerelhetünk a japán iparosodás zászlóshajójának emléket állító édességgyár szettjéből.

1896-ban, a Yahata Acélművek (Yahata Steel Works) megalapításakor még csak a rohamos tempóban iparosodó gazdaság igényeit akarták kielégíteni. A Japán legdélebbi főszigetén, Kyushun lévő gyárban hajók, vasutak, építőipari eszközök na meg a hadsereg számára állítottak elő acél alkatrészeket. Mondani sem kell, virágzott a gyár: a XX. század első évtizedeiben az ország acéligényének 80-90 százalékát fedezte.

Nem csoda, hogy a második világháborúban a stratégiai bombázások célpontja lett e nehézipari szentély, de a legsúlyosabb csapást elkerülte: a gyár volt a második atombomba eredeti célpontja, ám a kedvezőtlen időjárás miatt Nagaszakira irányították át azt.

A második világháború után aztán újabb fellendülés következett, amikor több átszervezés után az egykor a világ legnagyobb acélgyártójának számító Nippon Steelhez került a gyár, ami ma elsősorban a kyushui autógyárak beszállítója. De előtte még, 2015-ben

a Yahata Steel Works is felkerült az UNESCO Világörökségi Listára, mint a Meidzsi ipari forradalom egyik helyszíne.

A jeles alkalomból együttműködés indult a helyi OA Center céggel, hogy az ország modernizációjának zászlóshajóját cukrászati ​​újdonsággal is megünnepeljék. Ebből lettek a különleges szuvenírek, az aprólékosan megmunkált anya- és csavarformájú csokoládék, amelyek formáit 3D-s nyomtatóval készítik el. Állítólag olyan pontosak a csokik, hogy hidegen akár rá is lehet tekerni a csavarra az anyát.

A csoki laboratórium azóta kinőtte magát, mármint nemcsak az említett két kicsi alkatrészt gyártja, de számos, a gyár múltját idéző tárgyat is: szerszámokat, vonatot, csokikastélyt.

De a legjobbak akár egy saját csoki repülőt is összeszerelhetnek egy komplett készlet segítségével.

(Fotók: Neji Choco Laboratory)

unesco | csoki | csokoládé | japán | unesco világörökség

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom