Jelentős a visszaesés.
Tavaly tízéves mélypontra esett a skót whisky exportjából származó bevétel a koronavírus-járvány hatására, illetve a megemelt amerikai büntetővám miatt.
A skótwhisky-gyártók szövetségének (SWA) honlapján szereplő adatok szerint 3,8 milliárd font értékű skót whiskyt exportáltak tavaly, ami huszonhárom százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az ágazat évtizedek óta legnagyobb külföldi felvevő piacának számító Egyesült Államokba az exportált whisky értéke 31,8 százalékkal, 729 millió fontra zuhant. A visszaesésben fontos szerepe volt annak, hogy az amerikai kormány 2019 októberétől huszonöt százalékos büntetővámmal sújtotta a skót whiskyt (számos más európai termékkel együtt). Ez utóbbi időponttól számítva az Egyesült Államokba szállított skót whisky értéke harmincöt százalékkal esett.
A skót whisky második legfontosabb piaca Franciaország volt, 375 millió fontért exportáltak oda, ami 13,1 százalék csökkenés 2019-hez viszonyítva.
Ennél jóval nagyobb volt a visszaesés Németország esetében, az export értéke 24,9 százalékkal 139 millió fontra zuhant.
A skót whiskyből tavaly 1 milliárd 140 millió – standardnak számító, 0,7 literes – üveget exportáltak, ami tizenhárom százalékos csökkenés 2019-hez képest.
Az exportbevétel alapján a skót whisky tíz legnagyobb piaca 2020-ban: Egyesült Államok 729 millió font (-31,8 százalék), Franciaország 375 millió font (-13,1 százalék), Szingapúr 247 millió font (-17,6 százalék), Tajvan 182 millió font (-11,5 százalék), Lettország 176 millió font (itt jelentős, 23,6 százalékos növekedést mértek), Németország 139 millió font (-24,9 százalék), Japán 114 millió font (-22,1 százalék), Ausztrália 113 millió font (-3,17 százalék), Spanyolország 109 millió font (-40 százalék), a listát Kína zárja 107 millió fonttal, ami 20,4 százalékos ugrás 2019-höz képest.
Ha olvasnál még a whiskyről, nem gördítünk elé akadályt, sőt. A világ egyik legrégibb és legpatinásabb, családi tulajdonú whiskygyártó üzemének története több mint százhuszonöt éve kezdődött. A Glenfiddichből azóta legenda lett, 1937-es single maltjuk az egyik legritkább és legdrágább whisky a világon, párlataik karkateres ízvilága pedig a legkeresettebb skót whiskyk közé emelte. De vajon mi rejlik a titkos családi recept mögött? Utánajártunk. Amennyiben koktélhoz használnád fel, ezt a négyet ajánljuk, ha pedig kíváncsi vagy, milyen volt megkóstolni a világ legfüstösebb whiskyjét, itt elmeséljük.
(Forrás: MTI, fotók: Unsplash, Pixabay)
kevesebb | export | koronavírus | skót whisky | bevétel
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!