A világhírű Delft Blue porcelánt a legmodernebb technológia segítségével értelmezte újra a Studio RAP.
Különleges projektet tervezett New Delft Blue néven a hollandiai Delftben a Studio RAP: újraértelmezték a világhírű Delft Blue porcelánt, a jól ismert színhez új dekor-minőséget és dizájnnyelvet kapcsolva. Számítógépes tervezés és 3D-nyomtatás után kézműves mázazással készültek el a csempék, amivel két kapualjat díszítettek, miközben a projekttel a kerámia használatának 21. századi lehetőségeit is boncolgatták.
A helyszín a Nieuw Delft negyed, azon belül egy nagyszabású városrehabilitáció kicsi szelete: a PoortMeesters lakótömb közösségi udvarának két nagy bejárati kapuja. Nem aprócska átjárókról van szó: négy méter széles, nyolc méter magas és 12 méter hosszú, alul lépcsősorral.
Ezek a kapuk megidézik Delft középkori kereskedőváros múltját, a járókelők pedig bepillanthatnak a PoortMeesters életébe.
A New Delft Blue a hagyományos delfti kék porcelántányérokból inspirálódik. A tányérok formatervezési szókincse sokat változott az évszázadok során, a kínai és japán minták másolásától a kortárs holland díszítés kialakulásáig. Állandó maradt ugyanakkor a természetre utaló keret, és az idilli életképet ábrázoló középrész.
Ezt idézi a Studio RAP munkája, ahol az idill a belső udvar mindig változó élete, míg a kapuk háromdimenziós keretként állnak, algoritmikusan tervezett, természet ihlette mintákkal.
Mintegy 3000 egyedi, 3D-nyomtatott kerámiacsempe borítja a két kaput. Az algoritmikus tervezéskor figyelembe vették a gyártási megkötéseket: szélesség, magasság és mélység, maximális túlnyúlás, zsugorodás, belső tartószerkezet.
A hullámzó formák segítették a „formákkal való festés” kísérletét is: az áttetsző kék máz világoskék árnyalatot hozott létre a csempék domború, és sötétkéket a homorú részein, míg köztük egyenletes átmeneteket.
A klasszikus szín felidézése mellett a kék jó kontrasztot alkot a téglaépület földszíneivel.
A Studio RAP a legmodernebb tervezés és a 3D-nyomtatás segítségével nagyon mai módon utal a város történelmi értékeire.
Delftben a Studio RAP kiélhette a küldetését, azaz a tervezés, digitális gyártás és a kivitelezés magukhoz vonását, hogy komolyabb szerepet kapjanak az épített környezet alakításában. Egyfajta „digitális kézművesség” megvalósítása a cél, ahol a legmodernebb technikát az egyedi tervezés szolgálatába állítják.
New Delft Blue projekt
Megrendelő: BPD (Bouwfonds Property Development), Ballast Nedam Development, Ballast Nedam Bouw West;
Építészet: Studio RAP
Építészet a PoortMeesters részéről: VY Architects
Üvegezés és égetés: Koninklijke Tichelaar
Fotók: Riccardo De Vecchi
Videó: Oculus Film
nagy sztori | kerámia | studio rap | delft | 3d nyomtatott
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!