A világhírű Delft Blue porcelánt a legmodernebb technológia segítségével értelmezte újra a Studio RAP.
Különleges projektet tervezett New Delft Blue néven a hollandiai Delftben a Studio RAP: újraértelmezték a világhírű Delft Blue porcelánt, a jól ismert színhez új dekor-minőséget és dizájnnyelvet kapcsolva. Számítógépes tervezés és 3D-nyomtatás után kézműves mázazással készültek el a csempék, amivel két kapualjat díszítettek, miközben a projekttel a kerámia használatának 21. századi lehetőségeit is boncolgatták.
A helyszín a Nieuw Delft negyed, azon belül egy nagyszabású városrehabilitáció kicsi szelete: a PoortMeesters lakótömb közösségi udvarának két nagy bejárati kapuja. Nem aprócska átjárókról van szó: négy méter széles, nyolc méter magas és 12 méter hosszú, alul lépcsősorral.
Ezek a kapuk megidézik Delft középkori kereskedőváros múltját, a járókelők pedig bepillanthatnak a PoortMeesters életébe.
A New Delft Blue a hagyományos delfti kék porcelántányérokból inspirálódik. A tányérok formatervezési szókincse sokat változott az évszázadok során, a kínai és japán minták másolásától a kortárs holland díszítés kialakulásáig. Állandó maradt ugyanakkor a természetre utaló keret, és az idilli életképet ábrázoló középrész.
Ezt idézi a Studio RAP munkája, ahol az idill a belső udvar mindig változó élete, míg a kapuk háromdimenziós keretként állnak, algoritmikusan tervezett, természet ihlette mintákkal.
Mintegy 3000 egyedi, 3D-nyomtatott kerámiacsempe borítja a két kaput. Az algoritmikus tervezéskor figyelembe vették a gyártási megkötéseket: szélesség, magasság és mélység, maximális túlnyúlás, zsugorodás, belső tartószerkezet.
A hullámzó formák segítették a „formákkal való festés” kísérletét is: az áttetsző kék máz világoskék árnyalatot hozott létre a csempék domború, és sötétkéket a homorú részein, míg köztük egyenletes átmeneteket.
A klasszikus szín felidézése mellett a kék jó kontrasztot alkot a téglaépület földszíneivel.
A Studio RAP a legmodernebb tervezés és a 3D-nyomtatás segítségével nagyon mai módon utal a város történelmi értékeire.
Delftben a Studio RAP kiélhette a küldetését, azaz a tervezés, digitális gyártás és a kivitelezés magukhoz vonását, hogy komolyabb szerepet kapjanak az épített környezet alakításában. Egyfajta „digitális kézművesség” megvalósítása a cél, ahol a legmodernebb technikát az egyedi tervezés szolgálatába állítják.
New Delft Blue projekt
Megrendelő: BPD (Bouwfonds Property Development), Ballast Nedam Development, Ballast Nedam Bouw West;
Építészet: Studio RAP
Építészet a PoortMeesters részéről: VY Architects
Üvegezés és égetés: Koninklijke Tichelaar
Fotók: Riccardo De Vecchi
Videó: Oculus Film
studio rap | delft | kerámia | nagy sztori | 3d nyomtatott
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!