Megérkezett a friss digitális nomád lista, amiből nemcsak az derül ki, hol a legjobb és a legrosszabb űzni a műfajt, de jó néhány meglepetés is.
Spanyolország – ez a leglényegesebb megállapítása a Global Citizen Solutions friss elemzésének, azaz ott a legjobb digitális nomádkodni. A globális tanácsadó cég július végén megjelent jelentése 65 ország áttelepülési programjainak áttekintése után válaszolt a kérdésre. Öt fő adatcsoportot alapján készítette el az indexet:
- vízumköltségek
- vízumelőnyök
- életminőség (ide tartozik az egészségügy, a biztonság és az éghajlat is)
- gazdaság
- technológia/innováció
Spanyolország mellett logikusan több dolog is szól, például a vállalkozói ökoszisztéma fellendítését célzó „startup törvény”, a külföldről származó munkajövedelmek zéró adóztatása, valamint az állandó lakhelyhez vezető viszonylag könnyű út, amely hosszabb távon állampolgársághoz is juttathat.
Jól szerepeltek a közép-kelet-európai országok is, a top 20-ban zárt Észtország, Románia, Magyarország, Lettország és Csehország is, a Nyugat-Európához képest viszonylag alacsony megélhetési költségeknek, a kiváló, gyors netes infrastruktúrának és a régió könnyű mobilitásának köszönhetően. Az első tízből kilenc ország európai, köztük a magas megélhetési költségek ellenére – azaz meglepetésre – Hollandia és Norvégia is.
Az egyetlen nem európai top 10-es ország Kanada (8.), amely 2023-ban vezetett be egy új stratégiát a tech iparban dolgozók elcsábítására.
Szintén jól szerepelt Tajvan és Japán is, amelyek április elsején indítottak digitális nomád programot.
Ahová ne menjünk
Nem szerepel ugyanakkor a jelentésben néhány tipikus probléma, mint amilyen a listavezető Spanyolországban idénre látványosan felerősödő feszültség a túlturizmus miatt, ami Európa egyéb részein és Japánban is okoz gondokat. Persze kérdés, ez befolyásolja-e egyáltalán a digitális nomádok döntéseit.
És érdekes az is, mely országok a sereghajtók. Nos, a karibi térség magas vízumköltségei és magasan meghatározott fizetési szintje miatt nem éppen barátságos a digitális nomádokkal. Pedig milyen is lenne kipróbálni a műfajt Antigua és Barbudán, Arubán vagy Grenadán... de sajnos éppen ez a három ország az utolsó a listán.
Érdekes tendencia még, hogy több ország állampolgárságtól vagy szakmától függetlenül ad ki távoli munkavállaláshoz szükséges engedélyt.
(Forrás: Bloomberg, fotó: GettyImages, digitális nomádok Tenerifén)
munka | utazás | külföld | digitális nomád
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Leáll a közlekedés, ma nem lehet átvonatozni Ausztriába Magyarországról
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!