Megérkezett a friss digitális nomád lista, amiből nemcsak az derül ki, hol a legjobb és a legrosszabb űzni a műfajt, de jó néhány meglepetés is.
Spanyolország – ez a leglényegesebb megállapítása a Global Citizen Solutions friss elemzésének, azaz ott a legjobb digitális nomádkodni. A globális tanácsadó cég július végén megjelent jelentése 65 ország áttelepülési programjainak áttekintése után válaszolt a kérdésre. Öt fő adatcsoportot alapján készítette el az indexet:
- vízumköltségek
- vízumelőnyök
- életminőség (ide tartozik az egészségügy, a biztonság és az éghajlat is)
- gazdaság
- technológia/innováció
Spanyolország mellett logikusan több dolog is szól, például a vállalkozói ökoszisztéma fellendítését célzó „startup törvény”, a külföldről származó munkajövedelmek zéró adóztatása, valamint az állandó lakhelyhez vezető viszonylag könnyű út, amely hosszabb távon állampolgársághoz is juttathat.
Jól szerepeltek a közép-kelet-európai országok is, a top 20-ban zárt Észtország, Románia, Magyarország, Lettország és Csehország is, a Nyugat-Európához képest viszonylag alacsony megélhetési költségeknek, a kiváló, gyors netes infrastruktúrának és a régió könnyű mobilitásának köszönhetően. Az első tízből kilenc ország európai, köztük a magas megélhetési költségek ellenére – azaz meglepetésre – Hollandia és Norvégia is.
Az egyetlen nem európai top 10-es ország Kanada (8.), amely 2023-ban vezetett be egy új stratégiát a tech iparban dolgozók elcsábítására.
Szintén jól szerepelt Tajvan és Japán is, amelyek április elsején indítottak digitális nomád programot.
Ahová ne menjünk
Nem szerepel ugyanakkor a jelentésben néhány tipikus probléma, mint amilyen a listavezető Spanyolországban idénre látványosan felerősödő feszültség a túlturizmus miatt, ami Európa egyéb részein és Japánban is okoz gondokat. Persze kérdés, ez befolyásolja-e egyáltalán a digitális nomádok döntéseit.
És érdekes az is, mely országok a sereghajtók. Nos, a karibi térség magas vízumköltségei és magasan meghatározott fizetési szintje miatt nem éppen barátságos a digitális nomádokkal. Pedig milyen is lenne kipróbálni a műfajt Antigua és Barbudán, Arubán vagy Grenadán... de sajnos éppen ez a három ország az utolsó a listán.
Érdekes tendencia még, hogy több ország állampolgárságtól vagy szakmától függetlenül ad ki távoli munkavállaláshoz szükséges engedélyt.
(Forrás: Bloomberg, fotó: GettyImages, digitális nomádok Tenerifén)
külföld | digitális nomád | utazás | munka
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!