Oroszország és az USA között, a Bering-szoros közepén vannak, a dátumválasztó két oldalán.
Oroszország legkeletibb pontját mindössze 3,8 km választja el az Egyesült Államoktól egy ponton, a Bering-szoros közepén. A helyszín a Diomede-szigetek, melynek két tagja van: a Nagy-Diomede Oroszországhoz, a Kis-Diomede az USA-hoz tartozik.
A távolság valamivel kisebb, mintha a Hungária körútról bemennénk a belvárosba – ám
mivel éppen útközben található a dátumválasztó hosszúsági kör, az időeltolódás 21 óra.
Túl nagy feszültség nincs a vulkanikus szigetek népei közt: az orosz oldal lakatlan – a népességet még a hidegháború idején költöztették el –, mindössze egy meteorológiai állomás működik ott, míg az amerikai oldalon Diomede falu található. Ez utóbbi lélekszáma gyorsan apad, az utóbbi évtizedekben 170-ről 83-ra csökkent.
Nézzük meg ugyanezt oldalnézetből is:
Nem volt mindig ennyire fagyos a viszony, mint a Wikipédia írja, „a két sziget őslakosai – akár vízi úton, akár a befagyott szoros jegén át – rendszeresen látogatták egymást, eljártak egymás ünnepségeire és kereskedtek is. A hidegháború idején ennek vége szakadt, a határszakasz szigorú ellenőrzés alá került; az alaszkaiak – a két blokk közötti más határok mintájára – Jégfüggönynek nevezték el.”
Mivel utak, vasút, de még nemzetközi hajózási útvonalak sincsenek a szigetnél, a leginkább helikopterrel lehet megközelíteni azokat. Ugyanakkor az Alaszka–Oroszország-alagút terveiben a szigetek megállókként szerepelnek.
1987-ben Lynne Cox hosszútávúszó a 4 °C-os vízben átúszott az amerikai oldalról a szovjet oldalra – amit a hidegháború befejeződésének egyik jelképes mozzanatának tartottak.
A szigeteket a Bering-szoros névadója, a dán Vitus Bering keresztelte el, miután Szent Dioméd napján, augusztus 16-án érkezett el oda, 1728-ban.
Két sziget, ami más miatt érdekes
Ugyancsak két szigetből áll az Afrika partjainál elterülő napsütötte Sao Tomé és Principe, ami a World Population Review statisztikái szerint az egyik legkevésbé látogatott hely a bolygón, pedig egy természeti szépségekben bővelkedő trópusi paradicsomról beszélünk.
(Nyitókép: A Kopernikusz műhold felvételei / GettyImages)
időzóna | diomede-szigetek | bering-szoros | kis-diomede | nagy-diomede
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!