Éppen egy hónapja jártunk Bécsben, ahol beszélgettünk Petra Jensszel, a Bécsi Mobilitási Ügynökség gyalogos közlekedésért felelős megbízottjával. Hasonlóan különös szerepkörök azonban más európai önkormányzatoknál is vannak – ilyen például Dortmund éjszakai menedzsere, Chris Stemann, akinek a története távolról sem merül ki annyiban, hogy jópofa neve van a pozíciójának.
Chris Stemannt leginkább Firestarter néven ismerték korábban, mint nemzetközileg is jegyzett DJ-t, aki emellett rendezvényszervezőként több mint 25 éven át mozgott az éjszakai életben. Különös módon az élete a Covid idején, 2021-ben vett teljesen új irányt, amikor a dortmundi városháza Gazdaságfejlesztési Ügynöksége felkérte az éjszakai menedzser pozícióra.
Nem sok ilyen önkormányzati szerepkör létezik, Dortmundban azért találták ki, hogy segítsék az „éjszakai gazdaság” szereplőit túlélni, majd talpra állni. Chris ismerte a helyi bárokat, klubokat, zenészeket, szervezőket, így logikus volt őt felkérni, és vállalta is a feladatot – az eredeti terv szerint két évre, ami aztán annyira sikeresen alakult, hogy nemrég állandósították a szerepkörét.
Kezdetben Dortmund segélyalapokat hozott létre, restart kampányokat indított, majd 2023 végén elengedte a „szórakoztatási adót” és a zárórát, hogy minél jobb lehetőségeket biztosítson a kluboknak. Közben lassan új szintre lépett a klubok és a városvezetés közötti kommunikáció, amely egyre inkább a bizalmon, megértésen és tiszteleten alapul.
„Megbecsülni mindenkit, ez a legfőbb cél”
– mondja Chris, aki felismerte, hogy nem elég egyszerűen összekapcsolnia az éjszakai élet szereplőit a városvezetéssel, merthogy klasszikus konfliktus van a fiatalok és a városlakók között, amit mérsékelni kell, főleg a nem szervezett bulik lehetnek problémásak.
„Ha tanultunk valamit a járványból, az az, hogy már tudjuk, milyen nagy szükségünk van egymásra, ahelyett, hogy egymás ellen dolgoznánk.”
Szép felismerés, de nem olyan egyszerű tenni érte. Chris a pandémia előtt 25 éven át vezetett egy koncerteket és partikat szervező kis promóciós céget, DJ-ként pedig negyven országban lépett fel. Szerette volna megosztani a tapasztalatait, adni valamit a fiatal művészeknek, a feltörekvő közösségeknek, de az új szerepkörében „beszélnie és magyaráznia” kell.
„Számomra komoly kihívás a nyilvánosság előtt felszólalni – fejtegette –, nem véletlenül a zenét választottam egyetemes nyelvemnek: a zene beszélt helyettem, azzal fejeztem ki magamat. Zene helyett szavakat találni új feladat nekem, de szeretem a kihívásokat, és minden alkalommal egyre jobban csinálom.”
Az új találkozásokat viszont élvezi, az irodai munka mellett most is jelen van az éjszakában, hétvégenként különösen. Ígértünk az eredeti feladatán túlmutató dolgokat is. Az elmúlt években létrehoztak egy Dortmund Guide nevű „de-eszkalációs és prevenciós” csapatot, ami új megközelítést jelent a konfliktusmenedzsmentben, amennyiben „az utcán és tereken bulizó srácokat tisztelettel és megértéssel kezeljük, mintha a vendégeink lennének! Szeretnénk, ha éreznék, hogy szívesen látjuk és megbecsüljük őket, az ötleteiket, a különleges energiájukat. Közben a városlakók számára is kapcsolattartók vagyunk, és miután minden résztvevőt összehoztunk a megértés a megbecsülés jegyében, elkezdett megváltozni a viselkedésük.
24 hónappal a Dortmund Guides indulása után a város utcái sokkal biztonságosabbak éjszaka.”
A rendőrség és a közrendvédelmi hivatalok azt állítják, hogy akár negyven százalékkal kevesebb éjszakai hívásuk és műveletük van, ezt a visszajelzést pedig a lakók, a klubok és a kölykök is szívesen osztják meg.
Chris példaként említi a legutóbbi szilveszter estét, amikor ötezren buliztak a város főterén, a Friedensplatzon, miközben az ország legtöbb más városa lemondott minden nyilvános ünneplést terrortámadásoktól félve és nők zaklatásától tartva.
„Nálunk egy vidám, békés ünnepség zajlott, konfliktusok, erőszak vagy más incidensek nélkül, ami egy két éven át tartó csapatmunka eredménye” – összegzett az éjszakai menedzser, kiemelve az éjszakai élet fontosságát megértő és támogató Thomas Westphal polgármester szerepét.
Mi viszont csak azért emeljük ki, mert Chris szerint a története más városok számára is tanulságos.
„A nagyvárosok közti verseny egyszerű: mitől lesz vonzó egy város a fiataloknak annyira, hogy ne csak tanulni menjenek oda, hanem kedvük legyen ott maradni?
– kérdezi az egykori DJ. – Egyre több város kezdi felismerni az éjszakai gazdaság és a városfejlesztés összetartozását. Az éjszakai menedzser feladata gondoskodni a város éjszakai gazdaságának növekedéséről és olajozott működéséről.”
(Forrás: Euro Cities, fotók: GettyImages, nyitókép: a Phoenix-tó és a Florianturm éjszaka)
dortmund | nagy sztori | Chris Stemann | Németország | éjszaka
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!