Expo City Dubai néven új városrész épül Dubajban, a 2020-as világkiállítás örökségét ápolandó. Az öt évvel ezelőtti volt az első expó a Közel-Kelet, Afrika és Dél-Ázsia régiókban, ebből merítve készül az új vegyes használatú fejlesztés egy 3,5 négyzetkilométeres területen, olyan világhírű tervezőirodák közreműködésével, mint az UNStudio vagy a Buro Happold.
A fenntartható városi élet kísérleti terepeként, a Dubai 2040 Urban Master Plan keretében épül az Expo City Dubajban. Ezzel a projekttel közelítene a metropolisz a nettó nulla karbonkibocsátás elérését 2050-ig, illetve általános cél magasabbra tenni a felelős városfejlesztés mércéjét.
Ennek szellemében a mesterterv megtartja a meglévő helyszín szövetét, azon belül az Expo 2020-ra felépített infrastruktúra és épületek több mint 80 százalékát.
Az új városrész 3,5 négyzetkilométeren terül majd el, és szakaszosan fejlesztik, hogy tudjon alkalmazkodni a változó igényekhez. Egyelőre legalább 35 ezer lakossal és 37 ezer dolgozóval számolnak, illetve évente mintegy ötvenezer látogatóval.
Az Expo City-n belül öt kerület épül fel, lesz saját belvárosa – benne a projekt legnagyobb épületeivel –, illetve koncertterem, sportpályákkal, iskola, parkos-csendes rész, illetve szellősebben beépített lakónegyed, amelyet már 2026-ban átadnak majd a terv szerint.
Ugyanakkor minden kerület szolgáltatások és felhasználási lehetőségek keverékét kínálja majd, és a teljes tervet zöld és kék területek hálózzák be.
Külön útvonalakat terveznek majd a mikromobilitási eszközök számára, de a terv önálló úti célokat kínál a 2030-ban megépülő Al Makhtum repülőtéren landolóknak, illetve az először Dubajba látogatóknak is.
Azt már mondanunk sem kell, hogy a hatékony víz- és energiagazdálkodás, a biodiverzitás segítése, a fenntartható tömegközlekedés alapvető tervezési szempontok. A projekt különféle tanúsítványokkal nyomatékosítja az ambiciózus céljait, például a LEED Gold minősítést célozták be minimumnak az összes épületnél, BREEAM Excellentet az infrastruktúra elemeinél, míg az egészséges életmódot és jóllétet tanúsító WELL Community Gold előminősítését már meg is kapták.
Az átfogó fejlesztésben számos szaktervező – sok egyéb mellett tájépítész csapat, tervezőgrafikusok, fénytechnikusok, helyi építészek – segítik az UNStudio munkáját.
Dubaj helyett
A mi Dubajunk – ami előbb Grand Budapest lett, aztán az sem – történetét itt foglaltuk össze.
(Forrás: UNStudio, látványtervek: Plomp, HISM and Hansinok)
unstudio | dubaj | expo city dubai
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!