Ha egy színvonalas étteremben mondjuk vörös csattogóhalat kérünk ki, valószínűleg arra számítunk, hogy vörös csattogóhalat is kapunk. Mostanában viszont elég nagy az esélye annak, hogy alacsonyabb értékű halat raknak a tányérunkra.
Az Oceana nevű természetvédelmi szervezet 2019-es, az Egyesült Államokban végzett tanulmánya szerint ugyanis az éttermekben és piacokon tesztelt halak közül minden ötödiket úgymond félrecímkéznek. Ilyen esetekben a vadon fogott lazacért akár dupla árat is fizethetnek a fogyasztók, miközben a tenyésztett megfelelőjét kapják, vagy azt is hihetik, hogy frissen kifogott homárt falatoznak, holott valójában azt már hónapokkal ezelőtt lefagyasztották.
Egy dubaji étterem próbál tenni valamit az ügyért és a technológiára támaszkodva segíti a vendégeit, hogy azok tisztában legyenek a hal származásával. A sivatagi város tengerpartján működő Rockfish nevű olasz étteremben a halat rendelő vendégek a rendelésükhöz egy QR-kódot is kapnak, ami egy weboldalra vezet,
amely elárulja, mikor és hol fogták ki a halat, hogyan szállították, a szükséges tanúsítványokkal pedig igazolja, hogy fenntartható módon szerezték be.
A konyha executive sous chefje, Marco Acquaroli szerint világszerte sok a "hamis termék vagy hamis elnevezés" az étlapokon. "Mi a frissességet, a minőséget, a fenntarthatóságot és a nyomon követhetőséget keressük" – mondja. Az étterem partnere a Seafood Souq nevű e-kereskedelmi piactér, amely a világ minden tájáról származó halak vásárlóit és eladóit köti össze. "A tenger gyümölcsei olyan iparág, amely nem feltétlenül csalással, hanem inkább az ellátási láncon belüli átláthatatlansággal vagy bizonytalansággal van tele" – mondja a cég vezérigazgatója és társalapítója, Sean Dennis.
"A vásárlóknak nagyon nehéz kideríteniük, hogy honnan szerzik be a helyek az alapanyagokat" - teszi hozzá. Mivel a Seafood Souq az ellátási lánc valamennyi pontját nyomon követi, ezért Dennis szerint pontos adatokkal tud szolgáltatni.
"Most boldogok vagyunk" – mondja Marco Acquaroli. "A vendégeink így száz százalékig biztosak lehetnek benne, hogy a hal hol volt az elmúlt huszonnégy órában."
(Forrás: CNN, fotók: Unsplash)
qr kód | olasz | hal | rockfish | étterem
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!