Hatalmas diadalmenetet tudhat be a Dűne az idei Oscar-gálán, ami a magyar filmgyártásnak is elképesztő korona. Sipos Zsuzsanna előtt pedig külön fejet hajtunk.
Az elmúlt két év világméretű problémáit - mindenek előtt a koronavírus-világjárványt, valamint a második hónapjába lépő ukrajnai háborút - kevesen tudták volna előre jelezni. A világ filmiparának nagy része számára a fennmaradás is diadalnak tűnik.
A kihívások és a folyamatos bizonytalanság ellenére a magyar filmipar szárnyal a cikk szerint, amit bizonyít a Dűne Magyarországon forgatott produkciójának vasárnap elnyert hat Oscar-díja.
A Dűne bizonyítja, hogy a magyar filmipart nehéz legyőzni: az Oscar-siker a budapesti filmgyártás fellendülését mutatja a Variety amerikai filmes szaklap szerint.

"Tavaly a magyarországi gyártási költések elérték a 650 millió dollárt (216 milliárd forintot), ami majdnem harminc százalékkal magasabb, mint a világjárvány előtti utolsó év, 2019 költései. Rendkívül izgalmas látni filmiparunk Covid-időszak utáni fellendülését" - idézte a lap Káel Csabát, a filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztost, a Nemzeti Filmintézet elnökét és a Müpa vezérigazgatóját, akivel mi is interjúztunk a legújabb Roadster printben.
A Dűnéért az idei Oscaron Sipos Zsuzsanna, a Dűne berendezője és a film látványtervezője, Patrice Vermette közös Oscar-díjat vehetett át a legjobb látvány / produkciós tervezés kategóriában, amiért óriási főhajtás jár, ugyanis tényleg elképesztő munkát végeztek.
Az egyszerűsített engedélyezési eljárás, a legmodernebb hangszínpadok és létesítmények, valamint a magasan képzett, angolul beszélő stábok mind hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarország a második legnagyobb filmgyártási központ lett Európában.
Mindezeken felül a gyártási költségek 30-35 százalékkal alacsonyabbak, mint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, és 25 százalékkal kedvezőbbek, mint Nyugat-Európában. Nigel Marchant, a Carnival Films, a Downton Abbey-t készítő produkciós cég ügyvezetője rámutatott: ezek alapján kaphatták a legtöbbet a pénzükért, amikor a Netflix Az utolsó királyság című sorozata öt évadának magyarországi forgatásáról volt szó.
"Óriási a kereslet magas színvonalú tévésorozatok iránt" - magyarázta a Pioneer Stillking Films ügyvezetője, Kemény Ildikó, akit naponta keresik meg külföldi producerek hazai stúdió- és stábigénnyel.
Gratulálunk, még több Dűne-produkciót Magyarországra!
(Forrás: MTI, fotók: Getty)
dűne | film | káel csaba | filmipar | oscar-díj | magyar
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!