2023. december 19-én az Egyesült Államok területe mintegy egymillió négyzetkilométerrel gyarapodott, ami körülbelül akkora, mint Egyiptom, és valamivel nagyobb, mint Kalifornia kétszer.
És hogy hol található ez a hatalmas földdarab? A tenger alatt, elszórva. Amerika legnagyobb bővítéséről, amely Alaszka 1867-es megvásárlása óta bekövetkezett, az amerikai külügyminisztérium szűkszavú közleményben számolt be. Mint írták, meghatározták az Egyesült Államok kontinentális talapzatának külső határait a parttól kétszáz tengeri mérföldön túli területeken, amelyeket kiterjesztett kontinentális talapzatnak (ECS) neveznek.
Mint írják, más országokhoz hasonlóan az Egyesült Államoknak is kizárólagos joga van az ECS élő és élettelen erőforrásainak megőrzésére és kezelésére az ENSZ 1982. évi tengerjogi egyezménye alapján.
Az említett kétszáz tengeri mérföld a kizárólagos gazdasági övezetet fedi le, ahol az adott állam kizárólagos jogot gyakorolhat a természeti erőforrások (hal, olaj és egyéb ásványkincsek) kiaknázására és egyéb gazdasági tevékenységek folytatására, például szélerőművek telepítésére.
Az övezet meghosszabbítható azokkal a területekkel, ahol a kontinentális talapzat túlnyúlik a kétszáz tengeri mérföldön. Az ECS-jogok viszont csak a tengerfenékre és a talajra vonatkoznak, a vízoszlopra (beleértve a halakat is) nem.
Az újonnan Amerikához "csatolt" terület hét különböző földdarabot foglal magába: az egyik a Jeges-tengerben, Alaszkától északra egy ék alakú szelet, a másik a Bahamáktól Kanadáig húzódó vékony, derékszögű óceáni sáv, emellett van egy terület az USA és Oroszország tengeri határán, a Bering-tengeren, Észak-Kalifornia partjainál, két szomszédos terület a Mexikói-öbölben, és egy a csendes-óceáni Mariana-szigeteknél.
A tenger mélye rengeteg érdekességet rejt, nemrég egy nyolcadik kontinenst is felfedeztek a kutatók.
(Forrás: Atlas Obscura, képek: Getty Images)
egyesült államok | kontinentális talapzat | terület | tenger | határok
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!