Életműdíjjal tüntette ki Santiago Calatravát a magasházak és városi lakóhelyek tanácsa (Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH). Ugyancsak életműdíjat kapott a szervezettől John Zils, a SOM mérnöke.
Mindkettőjüket a világszerte tervezett magasépületeikért ismerték el, és Calatrava (maga is képzett szerkezetmérnök) munkáját úgy méltatta Javier Quintana de Una, a CTBUH vezetője, mint amelyek világszerte meghatározzák a számos város látképét.
„Az építészet és a mérnöki munka nem pusztán műszaki szakmák, hanem művészi törekvések is, amelyek formálják városainkat és életünket
– fogalmazott Calatrava. – A szépség, a funkcionalitás és a fenntarthatóság beépítése a magasépületekbe elengedhetetlen olyan terek létrehozásához, ahol az emberek boldogulhatnak."
Calatrava a Lynn S. Beedle életműdíjat, Zils a Fazlur R. Khan életműdíjat kapta. Mindketten szeptemberben vehetik majd át az elismerést a CTBUH éves nemzetközi konferenciáján.
Calatrava munkáival világszerte találkozhatunk, annak mégis különleges varázsa van, ha a szülővárosában, Valenciában nézzük meg az egyik legismertebb épületcsoportját, a művészet és a tudomány kortárs szentélyét, a Ciudad de las Artes y las Cienciast. Spanyolország harmadik legnagyobb városának ez a területe ma már egyenrangú nevezetessége a többivel; és talán ahhoz is köze van, hogy 2022-ben Valencia volt a világ dizájnfővárosa.
(Forrás: Archinect, fotók: GettyImages, a nyitóképen a malmői Turning Torso toronyház)
dizájn | építészet | életműdíj | Santiago Calatrava
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!