Amúgy is másképp néz ki ez a játszótér, mint a sablon, de ha kicsit jobban megismerjük, két dolog derül ki róla: az életciklusuk végére ért szélkerekekből készült, ráadásul nem ma és nem tegnap.
Hollandiában több dizájner stúdió is a fenntarthatóságra, a körforgásos szemléletű tervezésre szakosodott, ilyen a Superuse is, amely „Kinderparadijs Meidoorn” néven tervezett játszóteret egy 1200 m²-es telekre.
Mivel a korábbi játszóteret már eléggé leharcolták a gyerekek, sürgető volt a felújítás, a Superuse pedig a helyzet feltérképezése után gondosan kiválasztotta egy, már az életciklusa végére ért szélkerék újrafelhasználásra alkalmas részeit.
Öt leszerelt rotorlapátot egy betonlap köré helyeztek, így alakítottak ki egy labirintusszerű teret egy ötszögletű panna(foci)pályával a közepén. A pengék alapjából négy egyedi torony lett, melyeket a levágott részek kötik össze. A tornyok közé kifeszített hálóra mászni is lehet, és a labdák elszállását is megakadályozza.
Számításaik szerint az újrafelhasználással nagyjából 90 százalékkal csökkentették a szén-dioxid-kibocsátást a hagyományos játszóterekhez képest.
A rotorlapátokon kívül szintén újrahasznosított „szélkerék-alapanyagból” vannak a rozsdamentes acél csúszdák és a járdalapok. Ugyanakkor a játszótér talajszintjén nagyrészt mulcsot szórtak szét, ami hatékonyabb a heves esőzések ellen.
A pengék absztrakt formája szabadságot ad a gyermeki fantáziának: gondolhatják azt, hogy kalózok egy hajón vagy hercegek és hercegnők egy kastélyban, de kitalálhatnak bármit.
Valójában az újrahasznosítás mellett az a legjobb ebben a játszótérben, hogy a gyerekek használhatják a képzeletüket.
De ígértünk egy meglepetést azzal kapcsolatban is, hogy mikor készült mindez. A játszóteret 2008 októberében adták át, tehát rövid időn belül 17 éves lesz.
Közben, 2021-ben a Superuse-ból önállósult a Blade-Made, egy szintén nemzetközi stúdió, ami már kizárólag az leszuperált szélkerekek újrahasznosításával foglalkozik, és a játszótér mellett számtalan mást is előállít: zajvédő falat, utcabútort, virágtartót, kilátót, mászófalat, buszmegállót.
Mint írják, az elmúlt tíz évben globálisan 517 százalékkal nőtt a szélkerekek segítségével előállított elektromos áram mennyisége, ami egyúttal az életciklusuk végére ért üveg/szénszálas építmények újrahasznosítására is ráirányította a figyelmet.
Ha már globális figyelem: egy japán turista pedig akár olyan táskában is ellátogathat a rotterdami játszótérre, amelyet egy kiszolgált oszakai metrószerelvényből készítettek. Így találkozhat egy holland szélkerék és egy japán metró az újjászületés után.
(Forrás: Superuse, fotó: Denis Guzzo/Superuse)
superuse | dizájn | újrahasznosítás | hollandia | játszótér | szélkerék
Liverpool után az otthonodban találkozhat a csúcsteljesítmény és a prémium életmód
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket és személyes vendégszeretet Horvátország minden régiójában
Így néz ki belülről Párizs barlanggá változott hídja
Egy zászló ihlette Bjarke Ingels extravagáns új múzeumának terveit
A ház kerttel vagy kert házzal? Itt már elég nehéz eldönteni
Ebben a folyóparti panzióban ad randevút egymásnak dizájn és kézművesség
Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!
Különleges csomagajánlatok itt!



