Sínre teszik az oszakai metrószerelvények pályafutását az életciklusuk lejárta után is: egy előremutató újrahasznosítási projekt keretében dizájnos használati tárgyakat készítenek belőlük.
Mit lehet csinálni egy, az életciklusa végére ért metrószerelvénnyel? Japánban megtalálták a választ: az Osaka Metro helyi vállalkozások és a partnerei segítségével egyedi tárgyakat készít a kocsikból, miután azok utoljára is átszelték a várost.
Metróajtóból lesz asztallap, kapaszkodóból és a szíjakból egyedi táska és póráz, az ülések alatti rugóból grillrács.
Ezek a tárgyak ráadásul egyre népszerűbbek, elsősorban a vasút- metró- és egyéb közlekedésrajongók körében.
„Korábban a kiselejtezett járművek egy részét eltávolították, és ócskavasként eladták vagy nyersanyagként újrahasznosították – írja az oszakai metró honlapja. – De erős volt a vágy, hogy a közel negyven éve szolgálatban lévő, sokak által használt és szeretett járműveket megőrizzék a nyugdíjaztatásuk után is, amennyire lehetséges.”
Most megérkezett a válasz a vágyra, elég klassz használati tárgyakat készítenek a metróvállalattal együttműködő gyártók, vállalkozások és a helyi kreatívok segítségével.
Különös véletlen, de nemrég számoltunk be egy japán szupervonatról, a Doctor Yellow-ról, aminek az a különlegessége, hogy folyamatosan száguld állomásról állomásra, de még soha egyetlen utast sem szállított. A magyarázat itt.
(Forrás, fotók: Metro Osaka, nyitókép: GettyImages)
vonat | újrahasznosítás | dizájn | oszaka | japán
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Így néz ki a gabonasilóból lett szórakozóhely
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!