Tanulmányok kimutatták, hogy jobban teljesítünk, ha leírjuk, milyen feladatokat kell elvégeznünk. De vajon mi az oka ennek?
Dr. David Cohen pszichológus szerint a tennivalók listaszerű vezetése sokat segíthet a hatékonyság fokozásában, de csak akkor, ha naplóba, vagy legalábbis papírra írjuk, és folyamatosan figyelemmel kísérjük azok elvégzését is.
Ennek oka abban rejlik, hogy az agyunk remekül tudja rendszerezni a tennivalókat, így kevésbé érezzük azt, hogy a mindennapokban összecsapnak a fejünk felett a hullámok.
A káosz miatti szorongásunk csökken, a mindennapoknak pedig struktúrát, konkrét tervet adnak a listák, amelyekhez ragaszkodhatunk, és amelyek jó lehetőséget adnak az önellenőrzésre is.
Az úgynevezett Zeigarnik-effektus szintén azt támasztja alá, hogy az agyunknak szüksége van a feladatok rendszerezésére. A Zeigarnik által végzett vizsgálatba pincéreket vontak be, és a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az érkező vendégek megrendeléseit sokkal jobban fel tudták idézni a felszolgálók akkor, amikor jegyzeteltek, mint akkor, amikor egyszerűen a memóriájukra hagyatkoztak.
Nemrégiben pedig a Wake Forest University vizsgálata arra a következtetésre jutott, hogy az el nem végzett feladatok miatti nyomás elvonja a figyelmünket a hatékony munkáról, amennyiben azonban ennek keretet szabunk és tervekbe rendezzük, egy csapásra csökken a stressz-szintünk, nő a fókuszáltságunk, valamint a hatékonyságunk.
A feladatokat azonban nem elég leírni, hanem rendszerezni, részletezni és priorizálni is szükséges, valamint elengedhetetlen, hogy határidőket rendeljünk hozzájuk, továbbá felmérjük azt, hogy az egyes munkafázisok végrehajtása mennyi időt vesz igénybe. A time management segítségével nem támasztunk saját magunk elé irreális elvárásokat, így minden alkalommal valóban képesek leszünk az eltervezett feladatok végére érni.
Feladatmegoldások
Mind a munkában, mind pedig a magánéletben sokakat érintő probléma a mikromenedzselés, holott a feladatok delegálásával nemcsak a hatékonyság növelhető, de a folyamatos stressznek és túlterheltségnek is véget lehet vetni.
(Fotók: Getty Images)
életmód | motiváció | siker | inspiráció
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!