A Paulinyi & Partners építésziroda 2023 decemberében indított nemzetközi együttműködést az Európai Űrügynökséggel, amelynek keretében űrtechnológia segítségével, szimulációs eszközökkel dolgozik a városi hőszigethatás csökkentésén, és az ingatlanfejlesztések energiahatékonyságának javításán.
Az elmúlt évek hőhullámait a városi hőszigethatás tette igazán elviselhetetlenné: ilyenkor a sűrűn lakott városok lakóit extrán terheli a hőség, miután éjszaka sem hűl vissza a levegő, nap közben pedig Budapesten akár 6°C fokkal magasabb hőmérsékletet mérnek.
A hőszigethatás lényege, hogy a növekvő átlaghőmérséklet a természetes felszínek hőelnyelő hatásának hiányában még magasabb lesz.
A Paulinyi stúdió az űrtechnológiát hívja segítségül a probléma feltérképezésére, és a megoldási lehetőségek kidolgozására: a műholdakból származó földmegfigyelési adatok segítségével finomítja tovább az ingatlanfejlesztések energiahatékonyságának javításához használt szimulációs eszközeit.
Az iroda hazai és külföldi önkormányzatok bevonásával dolgozza ki szolgáltatását, amelynek segítségével hűvösebb, élhetőbb városrészeket alakíthatnak ki a közeljövőben.
„Építészként különösen nagy felelősségünk van az élhető környezet kialakításában, ezért is dolgozunk jelenleg is a megoldáson – mondta Dr. Paulinyi Gergely DLA, a Paulinyi & Partners Zrt. elnök-vezérigazgatója. – Szakembereink egész évben az ESA támogatásával fejlesztik HeatScape Resolve nevű szolgáltatásunkat, amely segítheti a hőszigetek kezelését.”
A HeatScape Resolve egy olyan szimulációs módszer, amely műholdas földmegfigyelési adatok felhasználásával segíti a városi hőszigethatás csökkentését célzó intézkedések kidolgozását. A Paulinyi & Partners az űrből érkező adatsor kiegészítésére Budapesten is végez helyszíni méréseket, legutóbb a 13. kerületben monitorozták a hőmérséklet alakulását. A júliusi hőhullám alatt mért eredmények egyértelműen mutatják, hogy a zöldfelületek aránya közvetlen hatással van a terület mikroklímájára.
Az aszfaltos, betonos területen elhelyezett HSR3 nevű mérőállomás konzekvensen magasabb hőmérsékleti értékeket mért, mint a tőle nagyjából 400 méterre, de zöldövezetbe elhelyezett másik szonda.
A megoldási javaslatok kidolgozásához a tervezőiroda több magyarországi, lengyelországi és olaszországi önkormányzatot is megkérdezett arról, milyen intézkedéseket tesznek a városi hőmérséklet csökkentésére. A válaszok azt mutatják, hogy a döntéshozók szemében a legegyértelműbb megoldás a zöldterületek növelése és a faültetés (76%), valamint a csapadékvíz helyben tartása (59%). Népszerű intézkedés még a párakapuk telepítése, majd ezt követi az épületek energetikai felújításának támogatása. Az ugyanakkor egyértelmű, hogy az önkormányzatok és beruházók is keresik azt a komplex megoldást, amely települési szinten alkalmas a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésére. Összesen 17 válaszadó is hasznosnak tartana egy olyan szimulációs eljárást, amely segíti őket a városi hőszigethatás megfékezésében.
Irány az Asztronautikai Kongresszus!
„Az önkormányzatoktól kapott visszajelzések alapján látjuk, hogy az irodánk által fejlesztett szolgáltatás iránt valós az érdeklődés a várostervezők részéről – magyarázta Németh Roland projektvezető, Paulinyi & Partners Innovations automatizációs fejlesztési vezetője. – Az a célunk, hogy az ESA-val együttműködve részletes megoldási javaslatot tudjunk kidolgozni, amely már rövid távon beépülhet a várostervezési rutinfolyamatokba. A HeatScape Resolve szolgáltatással már a projektek előkészítése során képesek leszünk javaslatokat tenni a hőszigethatás csökkentésére, akár városnegyedek szintjén is.”
Az iroda legújabb fejlesztéseit és a városi hőszigethatás csökkentéséről készített tanulmányát a nemzetközi szakmai közönségnek is bemutathatja a szeptemberi URBIS 24 Konferencián, Rómában, ahol a tanulmány szerzője, Dr. Sárközi Réka, a Paulinyi & Partners szakértője tart majd előadást. Az iroda szakértői ezt követően a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson, Milánóban is bemutatják a projektet, 2024. október 14-én.
Bár ez inkább a következő nyarakra lesz érvényes, de amíg nincs műholdas segítségünk, addig is mutatunk hat egyszerű módszert, ami segít átvészelni a legforróbb napokat.
(Forrás: Paulinyi & Partners, nyitókép: GettyImages)
várostervezés | hőség | urbanisztika | kánikula | városi hősziget hatás | építészet
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!