A skandináv építészet és dizájn a világ élvonalában van, nem meglepő, hogy idén is rengeteget írtunk róla. Éppen ezért előfordulhat, hogy lemaradtál egyik-másik landmark épületről – bár ezt az év végi best ofot akkor is megéri átböngészni, ha mindegyik projektről olvastál a Roadsteren.
Önkormányzat a Feröer-szigeteken
Jó eséllyel a legszebb önkormányzati épület a világon az Eysturkommuna, ahol öt, összesen kétezer lelket számláló feröeri falu ügyeit intézik. Kiválóak az adottságok: egy drámai hegyekkel körülvett völgy, kristálytiszta vizű patak, ami egy tavat táplál.
Elkoptatott fordulat a „környezetébe simuló” épület, itt viszont egészen új szintre emelkedik: a kiterjedt zöld tető, a patak felett átívelő, hídként is szolgáló épületet alig lehet észrevenni a távolabbról készült képeken. A galéria első fotóinál akár játéknak is felfoghatjuk az önkormányzat keresgélését, aztán láthatunk majd a zöld tetőn, illetve az épület alatt, a patakparton sétáló embereket.
De az épület a közösségépítésben is központi szerepet tölt be: a teraszok és a tető teljesen nyitott, bárki tábort verhet, aki szeretne piknikezni, úszni, fényképezni vagy meccset nézni.
Koppenhágai kaktuszai
Szeptember végén osztott ki díjakat a toronyházakkal foglalkozó nemzetközi szervezet, a CTBUH; Európa legjobb magasépülete a világhírű BIG építésziroda koppenhágai „kaktusztornyai” lettek.
A két torony egy zöld fennsíkon áll, ahonnan mesés panoráma nyílik a nyüzsgő Vesterbro negyedre és a kikötőre. A két torony 74, illetve 59 méter magas, összesen 495 lakójuk van. A lakások egy központi mag köré szerveződnek, személyre szabott belső térrel és privát teraszokkal.
A nagyvonalú, többszintes közösségi terekből szintén eljuthatunk teraszokra vagy akár a zöld tetőre is, és olyan szolgáltatásokhoz juthatunk hozzá, mint a szabadtéri konyha, barbecue rész, mosókonyha, kávézó, kinti és benti fitnesz-helyiségek. A földszinten egy kereskedelmi tér csatlakozik a közeli Dybbølsbro vasútállomás gyalogosforgalmához – írja a projektről a BIG.
Lakóház és stadion egyben
A JKMM Architects-féle tamperei Tammela Stadion nyerte idén a Finlandia Prize for Architecture Év épülete díját. A többfunkciós stadiont az idén adták át; az összesen 48 ezer négyzetméteres fejlesztés része a focimeccseken 8000 férőhelyes aréna, amely a koncerteken 15 ezer ember befogadására alkalmas.
Különös módon a díj odaítélésében kulcsszerep jut az elismert haditudósítónak, Antti Kuronennek, aki egyben a díjról kommunikáló újságíró is. Nos, Kuronent a kihívást jelentő helyszíni adottságokra nyújtott építészeti válasz nyűgözte le, és az, ahogy a Samuli Miettinen vezette tervezőcsapat megteremtette a lehetőséget „mindenki békés együttélésére”.
„A Tammela Stadium nem annyira építészeti látványosság, mint titkos úti cél, egy futball-szentély, aminek a létezése csak azután válik nyilvánvalóvá, hogy beléptünk az épületbe. Aki először jár itt, akár úgy is átsétálhat az épületen, hogy észre sem veszi, hogy egy jól felszerelt sportlétesítményben van” – dicsérte Kuronen a JKMM irodát.
Volvo látogatóközpont
Tavasszal, a valaha legyártott első Volvo születésnapján adták át a cég új látogatóközpontját Svédország második legnagyobb városában, Göteborgban. A látogatóközpontban számos klasszikus járművet megcsodálhatunk mindenféle kategóriákban, továbbá az épület az alapítók által lefektetett emberközpontú gondolkodásmódot is megőrzi a jövő számára.
Már az építés fázisában is állandó figyelem kísérte a dán Henning Larsen építésziroda terveit, amelyben deklaráltan egy landmark épületet tűztek ki célul, egyfajta új zarándokhelyet Göteborg központjában.
A prémium élményt különböző kikapcsolódási lehetőségek széles tárházával érik el: a kiállítások mellett, konferenciatér és rendezvényhelyszín, koncertek és vásárok befogadására is alkalmas csarnok született, ami tovább erősíti a helyszín, Göteborg kiállítási negyedének szerepét. A Volvo Világa társaságában számos múzeum, park, kikapcsolódás szolgáló épület található.
Magbunker a Spitzbergákon
Fent a messzi északon, 1300 kilométerrel az Északi-sarkkörön túl, a permafrostban található a világ legnagyobb biztonságos vetőmagtárolója, amelyet a norvég kormány adott át 2008 februárjában. A világ minden tájáról érkeznek ide magok, hogy azokat a lehető legnagyobb biztonságban, hosszú távon tárolják a hideg és száraz sziklák közt.
A cél megőrizni az ismert élelmiszernövények magvait egy esetleges globális katasztrófa esetére. A magbunker olyan alapvető élelmiszernövények magjait tárolja, mint a bab, a búza és a rizs, összesen jelenleg több mint négyezer növényfaj magjait.
A Snøhetta a központhoz egy kiszolgáló épületet tervezett, amelynek célja, hogy megkönnyítse a vetőmagok regisztrálását és szállítását, mielőtt azokat biztonságosan elhelyeznék a magbunker tárolóiban. Irodát terveztek az adminisztrációt végző személyzet ellátására, valamint raktárhelyiségeket minden hőt termelő műszaki berendezés számára, amelyek befolyásolhatják az ott uralkodó örök fagyot.
Evezősklub a fjordok közt
Átalakulóban van a Feröer-szigetek második legnagyobb városa, Klaksvík: egy átfogó mesterterv keretében az ipari területét élénk városközponttá építik át, rengeteg lakással és köztérrel, az egykori posta kulturális központtá alakításával. Ennek a tervnek egy kicsi, de fontos eleme már meg is valósult: elkészült a helyi evezősklub új épülete.
Klaksvík identitásának szerves része az evezés: a Feröer-szigetek nemzeti sportja, a feröeri kultúra egyik alapeleme, amire egész évben sok időt és energiát fordítanak a helyiek, míg a szomszédos városok elleni versenyek közéleti eseménynek számítanak. A város egy, az Atlanti-óceán hírhedt szeleitől védő festői fjordban fekszik, ugyanakkor kilátást nyújt a szomszédos szigetekre. A szigetország halászati fővárosa az elmúlt évtizedben kezdett átalakulni; ennek a folyamatnak ad keretet a Henning Larsen dinamikus terve, amely lehetővé teszi a későbbi alkalmazkodást.
Az ötezer lakosú város sportéletét ünneplő új klubház a legmodernebb felszereléseket biztosítja az evezősök számára, de a környező tájra nyíló barátságos kilátással ugyanolyan vonzó az egyszerű látogatók számára is.
(Fotók: Nic Lehoux, Laurian Ghinitoiu/BIG, arkkitehtuurinfinlandia/Tuomas Uusheimo, Rasmus Hjortshøj / Henning Larsen, Snøhetta, Nic Lehoux)
észak | nagy sztori | koppenhága | svédország | építészet | skandináv
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!