A szállodahajók kulináris kínálata széles skálán mozog: vannak olyan hajók, amelyeken Michelin-csillagos étteremben megfordult séfek dolgoznak, vannak, amelyek a tradicionális konyhákat követik és vannak olyanok is, amelyeken több tucat étterem változatos fogásai várják a vendégeket. Bár mindez istenien hangzik, a szakértők szerint érdemes néhány dolgot kerülni a hajóút során.
Ne vigyük túlzásba a fűszerezést!
A hajós körutazás során erősen ajánlott kerülni a magas zsírtartalmú és fűszeres ételeket, amelyek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját és fokozhatják a hajókázással járó émelygést. A szakértők szerint már az indulás előtti este érdemes mellőzni az ilyen fogásokat.
Folyadékbevitel vízből
Csábító lehet, ha a folyadékbevitelünket különböző koktélokból és üdítőkből fedezzük, valójában azonban a víz az, ami csökkentheti a tengeribetegséggel összefüggő kiszáradás kialakulásának kockázatát és a fejfájás esélyét. Émelygés esetén a menta és a gyömbér segíthet.
Inkább étlapról rendeljünk, mint svédasztalról válogassunk!
A svédasztalok számos választási lehetőséget kínálnak, azonban a dietetikusok szerint érdemes kerülni ezeket, vagy nagy körültekintéssel válogatni az ételekből. Ha valami nem tűnik frissnek – például a hal színe szürkéskék vagy fényes, a saláta fonnyadt – ne fogyasszunk belőle!
Ne együnk olyan ételt, ami korábban problémát okozott!
Ha a múltban ért már minket kellemetlen tapasztalat bármilyen étellel kapcsolatban, nem a hajós körutazás során jött el az ideje annak, hogy kísérletezzünk vele. Ételmérgezést kapni a hajón kétszeresen is kellemetlen, mivel a tüneteket az esetleges tengeribetegség súlyosbíthatja.
Ne igyunk alkoholt, ha tengeribetegnek érzzük magunkat
Ha émelygünk, rosszul érezzük magunkat, kerüljük az alkoholt, mivel ez a tüneteket tovább erősítheti. A gyömbérsör lassú, kortyonként történő fogyasztása azonban jótékony hatással lehet, emellett érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek enyhítik a hányingert – ilyen lehet a keksz és a kenyér.
Mindezek ellenére azonban azt javasolják a szakértők, hogy ne vonjunk meg magunktól a körutazás során semmilyen olyan ételt, amire a szervezetünk kifejezetten vágyik. Együnk, ha éhesek vagyunk és ne fogyasszunk többet, ha úgy érezzük, jól laktunk.
A hajós körutazások igazán izgalmasak és élményekben gazdagok. Különösen akkor, ha egy olyan vitorlással utazunk, amely világsztárok kedvelt játszótere volt, vagy éppen a világ legnagyobb luxusjachtján hajózzuk körben az olasz és a horvát partokat. Ha pedig ennél kicsit messzebbre is elmerészkednénk, van öt kihagyhatatlan hajóút, amivel Grönlandtól egészen az Északi-sarkig kalauzol bennünket.
(Forrás: Travel + Leisure, fotók: Getty Images)
étkezés | tengeribetegség | hajós körutazás
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!