Az Etna szinte soha sem alszik. Évezredek óta Európa legaktívabb vulkánjaként tartjuk számon. Az ókori görögök pedig egyenesen úgy tartották: gyomrában működteti műhelyeit a kovácsok istene, Héphaisztosz, akinek üllőcsapására láva ömlik a vulkánból.
Az Etna Olaszország egyik legmagasabb hegye, melynek csúcsát csak becsülni lehet. Jelenleg 3329 méter körüli, de a kitörések miatt a pontos tengerszint feletti magassága változik. Környékén csodálatos városok terülnek el, vulkanikus talaja pedig nagyszerű körülményeket biztosít a szőlőültetvények számára és más gyümölcsök termesztésére.
Különleges metszéspontok a térképen
A vulkán azonban több mint egy turistalátványosság vagy geológiai kuriózum, hiszen a térképen is egyedülálló módon jelenik meg. Az Etna csúcsa ugyanis tíz szicíliai önkormányzat közigazgatási határainak találkozási pontja is egyben.
Hogy érzékeltessük, ez mennyire különleges, fontos hangsúlyozni: csupán három olyan pont van a világon, ahol három ország határa találkozik. Ezek közül egyik a magyar-szlovák-osztrák határon található. Ha a határok számát eggyel növeljük, egyetlen ilyen példát sem tudunk mondani.
Azaz nincsen a Földön olyan pont a világon, ahol négy ország határa összefutna.
Korábban egy ilyen helyet tartottak számon, a holland Vaalsban, ahol Németország, Belgium, Hollandia és az úgynevezett Semleges Moresnet találkozott. Ezt azonban a második világháborút követően felszámolták.
Decipont csak egy van a világon
Ha közigazgatási határokra gondolunk, már több példát is fel tudunk sorakoztatni. Ilyen például az Egyesült Államokban található Four Corners, amely Utah, Colorado, Új-Mexikó és Arizona államhatárainak találkozási pontja. Ha öt közigazgatási határt keresünk, még nehezebb dolgunk van, de a küldetés nem lehetetlen. A térképet böngészve ilyen metszéspontra bukkanhatunk a Floridában található Okeechobee-tó közepén, ahol Okeechobee, Palm Beach, Hendry, Glades, Okeechobee és Martin megyék futnak össze.
Tíz közigazgatási határ azonban egyetlen egy helyen találkozik az egész földkerekségen:
az Etna csúcsán.
Tíz település külterületének végpontjaként is szolgál ugyanis a hegy teteje: Randazzo, Castilgione di Sicilia, Sant’Alfio, Zafferana Etnea, Nicolosi, Etnapolis, Belpasso, Biancavilla, Adrano és Bronte is itt ér véget.
Csodálatos úti célok fekszenek az Etna lábánál
Randazzo városa a 16. századig háromnyelvű volt, a San Nicola kerületben görögül, Santa Mariában latinul, San Martinóban pedig lombardul beszéltek. Castiglione di Sicilia településéhez közeli Alcantra folyóban egykoron krokodilokat neveltek, a csupán ezerötszáz fős Sant’Alfio kisvárosa pedig nemcsak szőlőjéről, hanem nagyságrendileg négyezer éves fájáról is híres. A legenda szerint terebélyes koronája Anjou Joan királynőt és száz lovagját is megóvta egy viharban.
Az Etna gyöngyeként emlegetett Zafferana Etnea zseniális klímája miatt a környék egyik legnépszerűbb nyaralóhelye. Nevét feltehetően az itt zajló sáfránytermesztésről kapta. Nicolosit az Etna kapujaként is hívják stratégiai elhelyezkedése miatt. A település elnevezése valószínűleg a San Nicoló bencés kolostorokból származik.
Az egyik legkorábbit, San Leonét a 16. század közepén a láva temette maga alá.
Belpasso ad otthont az Etnalandnak, Dél-Olaszország legnagyobb víziparkjának; Etnapolisban pedig Itália ötödik legnagyobb bevásárlóközpontja működik. Biancavillát a 15. század végén alapították az oszmánok elől menekülő albánok, de a város hírhedt maffiaközpontnak is számított.
Adranót Kr.e. 400 körül alapította Dionüszosz, Szirakúza görög uralkodója. Egy szaracén híd és egy normann kastély tanúskodik a város változatos történelméről. Bronte a görög mitológia egyik küklopszáról kapta a nevét, aki a legenda szerint a vulkán alatt él.
(Forrás: Atlas Obscura, fotók: Getty)
olaszország | vulkán | etna | nagy sztori
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!