A második világháború pusztításaiból a lehető legjobban jöttek ki ezek a városok.
Jópár európai városban komoly pusztítást végzett a második világháború, van viszont néhány ezek közt, amelyik meglepően jól talpra állt az elmúlt évtizedekben – kisebb részben a régi épületek helyreállításával, de főleg modern és kortárs épületekkel, új terekkel, parkokkal. Az Independent olyan, általa „ronda városoknak” nevezett helyeket gyűjtött, amelyek megérdemelnek egy második esélyt, mert alaposabban megnézve őket valójában egész vonzóak. Ahogy Catherine Croft, a XX. Század Társaság (Twentieth Century Society) igazgatója mondja:
„Az európai közízlés az elmúlt évtizedben elnézőbb a háború utáni újjáépítésekkel, így a jobb brutalista épületekkel is; kevésbé rosszindulatú, és sokkal inkább elfogadó.”
Amerikában a nagy gazdasági válság idején akadt példa arra, hogy a nehéz időkre az építészetben megtestesülő optimizmus jelentsen gyógyírt, ahogyan az Empire State Building nem kis részben a jövőbe vetett hit szimbóluma volt. Európában a bombázások több lehetőséget teremtettek hasonlóra, de a gyűjtésben szereplő városokban az újjáépítés csak megágyazott az azóta is tartó megújuló, innovatív várostervezésnek. Nézzük is, melyek ezek a helyek!
Nyilván a lista folytatható, csak Németországból Drezdát, Lipcsét és Frankfurtot is emlegették az ügyesen talpra álló városok közt. Egyáltalán nem baj, ha más személyes kedvenced van, sőt.
Ne felejtsük el: ezek kivétel nélkül megismerésre érdemes városok, ami sokadik bizonyítéka, hogy nemcsak a tömegturizmusra érdemes helyeket lehet felkeresni. Sőt, egyre kevésbé azokat érdemes, itt például mutattunk is tíz olyan várost, ami roskadozik a túlturizmus súlya alatt.
(Forrás: Independent, fotók: GettyImages, a nyitóképen Le Havre az Oscar Niemeyer-tervezte Volcan kulturközponttal és a háttérben Auguste Perret tornyával)
Európa | rotterdam | lista | plymouth | utazás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!