Az Európa Év Fája díjra minden évben a kontinens legszebb fáit nevezik. Idén egy kétszáz éves bükk lett a győztes.
A "Kert szíve" – így becézik azt a kétszáz éves lengyel fát, amely elnyerte 2024-ben az Európa Év Fája díjat. A monumentális bükk a Wroclawi Egyetem botanikus kertjében magasodik és a közönségszavazáson összesen közel negyvenezer szavazatot zsebelt be. A verseny történetében sorra negyedik alkalommal nyerhette el lengyel fa a kitüntető címet.
Úgy tudni, idén összesen tizenöt országból érkeztek jelölések a megmérettetésre, volt köztük olajfa is, és olyan is, amely segítségre szorul, hogy továbbra is fennmaradhasson. Végül a lengyel bükk került ki győztesen a versenyből. Második helyen közel huszonötezer szavazattal a francia Bayeux település "síró bükkje" végzett. A negyven méteres fa százhatvan éves és egy mesterséges tartószerkezet segíti, hogy még sokáig lehessen benne gyönyörködni.
A harmadik helyezett az olasz Lurasi ezeréves olajfája lett majdnem tizennégyezer szavazattal. A becslések szerint a szardíniai kisvárosban még a bronzkorban, azaz három-négyezer évvel ezelőtt ültették a fát, amely így a folytonosságot szimbolizálja.
Negyedik helyen több mint tizenháromezer szavazattal a portugál „Camellia” végzett, amely Guimarães városában, a Villa Margaridi százéves kertjében áll. A top ötbe bekerült még tízezer szavazattal egy cseh körtefa, melynek különleges lombkoronáját az erős nyugati szelek formálják.
(Forrás: Euronews, fotók: European Tree of the Year)
verseny | európa év fája | év fája | díj
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!