Európai hőhullám: kiderült meddig tart, és az is, biztonságos-e ilyenkor utazni

Íme, minden, amit tudni kell az Európában tomboló Cerberus hőhullámról – és arról, hogy ez miként befolyásolhatja utazásainkat.

A Cerberus okozta kánikula Európa egyes részein perzselő hatású, és a következő napokban sorra dőlhetnek meg a melegrekordok. Több híradás is érkezett arról, hogy Európa több pontján turisták lettek rosszul, a hőségben egy ember életét is vesztette Észak-Olaszországban.

Miközben a turisták a Földközi-tengerhez özönlenek, a víztől remélve a felfrissülést, a rekkenő hőség számos egészségügyi problémát is felvet. Az előrejelzések szerint pedig ez a hét melegebb lesz, mint eddig volt. Felvetődik a kérdés: biztonságos-e ilyenkor utazni, vagy jobban jár mindenki, ha a hűvös szobában vészeli át a Cerberus okozta kánikulát?

Hol van jelenleg kánikula Európában?

A Cerberus leginkább Spanyolországot, Olaszországot, Franciaországot, Görögországot, Horvátországot és Törökországot sújtja, Európa egyes részein az előrejelzések szerint a hőmérséklet megközelíti az ötven fokot. Spanyolországban az utóbbi harminc év legmagasabb hőmérsékletét regisztrálták, Dél-Spanyolországban pedig negyven fok feletti hőmérséklet várható hétfőn.

Pénteken a talajhőmérséklet egyes területeken meghaladta a hatvan fokot a műholdfelvételek szerint.

Olaszországban tíz városban, köztük Firenzében, Bolognában és Rómában vörös riasztás van érvényben a szélsőséges időjárás miatt. Szicília és Szardínia szigetein a hőmérséklet várhatóan eléri a negyvennyolc fokot – ez a valaha mért legmagasabb Európában.

Görögországban az előrejelzések szerint a hétvége folyamán akár negyvenöt fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála, a népszerű turistalátványosságokat bezárják, a munkaidőt módostják. Az athéni hatóságok ideiglenesen

lezárták például az Akropoliszt is, hogy megvédjék a turistákat a várost beborító hőhullámtól.

Horvátországban harminchét, Isztambulban harminchárom fokot mértek.

Mi az a Cerberus és milyen kockázatai vannak?

A mostani különlegesen nagy hőhullámot a Cerberus névre keresztelt anticiklon okozza, amely a Szaharából Észak-Afrikán át a Földközi-tenger térségén át halad. Az anticiklont az olasz meteorológiai társaság szakemberei nevezték el a görög mitológiából ismert, a poklot őrző háromfejű kutya után.

A hőségben a legnagyobb veszélyt a kiszáadás és a túlmelegedés jelenti, a rizikócsoportokba elsősorban az idősek, a csecsemők, valamint szív- és légzőszervi megbetegedésekkel küzdők tartoznak. Ennek ellenére például az olaszországi egészségügyi szakemberek mindenkinek azt tanácsolják, hogy

11 és 18 óra között ne menjenek a napra.

A test hőmérsékletének emelkedésével ugyanis a szívnek nagyobb munkát kell kifejtenie ahhoz, hogy megfelelő vérkeringést biztosítson. Az izzadás során nemcsak folyadékot, de értékes ásványi sókat is veszítünk, amiket kulcsfontosságú visszapótolnunk.

Az alábbi tünetek lehetnek a hőguta jelei:

  • ájulás
  • hányinger
  • fejfájás
  • erős izzadás
  • kezek és lábak duzzanata

Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztaljuk, fontos, hogy fokozzuk a folyadékbevitelünket és forduljunk orvoshoz.

Biztonságos az utazás?

Kánikulában az utazás kényelmetlen, de nem lehetetlen. A közlekedési szolgáltatóknál, például a vonatoknál és a buszoknál azonban előfordulhatnak fennakadások, mivel a hőség hatással lehet a vágányokra és az utakra is. A nyári vakációra indulóknak fel kell készülniük arra, hogy néhány forgalmas turistalátványosságot zárva találnak, vagy azok megváltozott látogatási idővel kereshetők fel.

A legbiztonságosabb az, ha légkondicionált épületekben tartózkodnak a nap folyamán – például múzeumokban –,

a város és a tengerpartot pedig koradélelőtt és este fedezik fel.

Meddig tart a kánikula?

A Cerberus várhatóan egész héten kitart. Ezt követően azonban jön a következő hőhullám, a Charon. Ez az anticiklon a görög mitológiából ismert az alvilágba utazó révészről kapta a nevét és várhatóan még magasabb hőmérsékletet eredményez többek között Olaszországban.

(Forrás: Timeout, fotók: Getty)

utazás | cerberus | hőség | hőhullám | kánikula

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom