Elegük van a kihasználatlan tetőkből, ezért minden évben külön fesztivált szentelnek a bennük rejlő lehetőségeknek Rotterdamban – az idei programban 56 tetőből lesz rendezvényhelyszín.
A sűrűn lakott Hollandiában minden négyzetmétert alaposan ki kell használni, a nagyvárosok lapostetős felületeit is. Igen ám, de ebben még ott is fejlődni kell, ezért rendezik meg évről évre a Rotterdamse Dakendagent, azaz Rotterdami Tetőnapokat.
Az idei programban nem kevesebb, mint 56 tető szerepel. Kérdés, hogyan használhatják fel ezeket a városok fenntarthatóbbá, egészségesebbé, nem mellesleg szórakoztatóbbá tevéséhez?
Talán a tetőkre épített apró házak is hozzájárulhatnak a lakhatási válság megoldásához; segíthetnek jobban megtartani az esővizet; parkokkal, edzőpályákkal, játszóterekkel gazdagíthatják a városszövetet.
A népszerű fesztivál látogatói olyan helyekre juthatnak el, ahová egyébként nem igazán, és az elgondolkodtató programokon túl még a remek kilátásban is gyönyörködhetnek.
Olyan nyilvánvaló dolgokat már említeni sem érdemes, hogy a tetőket élelmiszer- és energiatermelésre is használjuk, ellenben jól illusztrálja a fesztivál innovatív-kísérletező szellemiségét egy tavalyi példa, amikor az MVRDV építésziroda narancssárga hídja 30 méter magasan kötött össze két épületet, és
mint afféle városi szurdokot hidalta át Rotterdam egyik legfontosabb utcáját, a Coolsingelt.
A teljes tetőséta 600 méter hosszú volt, de a világhírű építésziroda mellett is számos művész és dizájner boncolgatta a tetők kínálta lehetőségeket, akadt, aki egy virtuális falut rendezett be. Tavaly az MVRDV egy „tető katalógust” is összeállított, egy 130 innovatív javaslatot tartalmazó kézikönyvet, ami azóta más önkormányzatokat is konkrét lépésekre ösztönzött.
Rotterdamban 18,5 km² lapostető áll kihasználatlanul, melyek mind segíthetnének a fent említett fontos problémák megoldásában, vagy legalább enyhítésében. Az idei Tetőnapokat május utolsó hétvégéjén rendezik majd.
(Forrás: RotterdamseDakendagen.nl, nyitókép: Unsplash)
rotterdam | tető | hollandia | építészet | rooftop
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!