Kissé nyers, férfias, nem hivalkodó ez a minőségi ruhákat áruló divatüzlet, a Gentleman Store, amit egy alagsorból alakítottak ki a cseh fővárosban.
Egy régi ügyfele szokatlan kéréssel kereste meg a cseh ORA építészirodát: a prágai bérházát bővítette, lefelé a pinceszint átalakításával. A projektbe besegítettek a kissé nyelvtörős třiarchitekti csapat tagjai is, az eredmény pedig egy férfi divattermékeket áruló üzlethelyiség lett, amelyben a nagy, boltíves helyiségeket vakolatlanul hagyták, a téglaboltozatok és kőfalak sötétebb felületeit pedig egy új, világos színű, csiszolt betonból készült padló egészíti ki.
A földszinti részen csak kicsit frissítettek, jelentősebb beavatkozás ugyanakkor az alagsort a földszinttel összekötő új terrazzo lépcső, amelynek a bejárathoz természetesen kapcsolódó helyet kerestek.
„Megtaláltuk az egyensúlyt a gazdaságos és kényelmes megoldás, illetve a lehető legkisebb strukturális beavatkozás között”
– mondják az építészek, akik az anyagválasztásnál sokoldalúságra és időtállóságra törekedtek a 265 m²-es boltban.
A beltérnél a meglévő építészetből indultak ki, igyekeztek természetesen kiegészíteni azt. De a dizájn a minőségi áruk értékesítését is számításba veszi:
a terek nem annyira üresek, hogy galériára hasonlítsanak és túlfetisizálják az egyes darabokat, ám nem is annyira zsúfoltak, hogy a termékek egy masszává olvadjanak össze.
Főként a minőségi brit férfidivattal foglalkozik a bolt, ahol ezért hivalkodás helyett inkább egyfajta aszkézis jelenik meg. A betervezett bútorok egyszerűek és átlátszóak, de részleteikben tökéletesen kidolgozottak, és mindössze csak néhány, kiváló minőségű anyagot használnak.
Jelen van egyfajta játékosság is, mert „azt akarjuk, hogy az ügyfelek ugyanúgy élvezzék a belső terek felfedezését, ahogy mi élveztük a tervezésüket. Hadd érvényesüljön a bennünk lakozó geek. Bennünket inkább az érdekel, hogy hogyan épül fel valami, mintsem az, hogy hogyan néz ki első ránézésre.”
Figyelemre méltóak a tömör tölgy deszkából készült kézműves asztalok, és az egyedi padlóminták is. A hajtogatott, zömmel nyitott fémlemez-darabok polcként szolgálnak. Egyszerű alapanyag, egyszerű ismétlődő motívum.
Végül a könnyű akasztók az építés könnyedségét reprezentálják; bár finomak, sok ruhát lehet rajtuk tárolni.
Prágában az enteriőr inkább a boltban kapható termékeket helyezi előtérbe, más esetben viszont annyira markáns maga az áruház, hogy fő attrakcióvá válik – mint például a világ hét legszebb áruháza esetében.
(Forrás: ORA, třiarchitekti, fotók: BoysPlayNice)
dizájn | třiarchitekti | nagy sztori | prága | divat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!