A tilalom megakadályozza, hogy sokan csak kedvtelésből jöjjenek a szigetekre – viszont arra ösztönzi az önkénteseket, hogy segítsenek fenntartani a ökoszisztémát.
A lélegzetelállító tájairól és érintetlen környezetéről ismert Feröer-szigetek merész lépést tett a természeti szépségének megőrzése érdekében: minden évben előre meghatározott időszakra "kitiltotta" a turistákat.
Az Izland és Norvégia között, az Atlanti-óceán északi részén fekvő szigetcsoport kezdeményezésének célja a szigetek törékeny ökoszisztémájának védelme és a fenntartható turizmus biztosítása.
A Feröer-szigetek összesen tizennyolc zord, vulkanikus eredetű szigetből áll, és drámai szikláiról, nyugodt fjordjairól és buja dombjairól híres.
A vidék a természet szerelmeseinek kedvence, lenyűgöző kilátással és egyedülálló élővilággal. A Feröer-szigeteket a bolygó egyik legérintetlenebb és legszennyezetlenebb helyeként tartják számon.
Ennek tükrében aligha meglepő, hogy a közelmúltban alaposan megugrott arrafelé a látogatószám, ez pedig nyomás alá helyezett néhány népszerű és úgymond kényes helyszínt. A problémák kezelésére a Feröer-szigetek kormánya 2019 áprilisában innovatív kampányt indított, aminek lényege, hogy a szigetek tizenegy népszerű helyét karbantartás miatt lezárják, ezzel egyidőben megnyitják az önkéntes turizmus előtt. Az önkéntesek, köztük Aksel V. Johannesen, a Feröer szigetek akkori miniszterelnöke, különböző karbantartási és természetvédelmi munkálatokban vettek részt, megadva a természetnek a nagyon is szükséges pihenőidőt, valamint segítve a helyszínek javítását és előkészítését.
A kampány a sikerek hatására minden évben megismétlődött és kibővült, vagyis a Feröer-szigetek egyes részein minden évben – jellemzően április környékén – lezárnak egy hétvégét erre a nem mindennapi karbantartási programra.
A közös tenni akarás pedig nemcsak a környezet javát szolgálja, hanem a közösségi érzést és a közös felelősségvállalást is erősíti.
Európa legnépszerűbb úti céljai nagyon nehezen birkóznak meg a turistadömpinggel. Egy szakértő elárulja, hogyan lehet jó eséllyel elkerülni a tömeget a megtelt táblát szinte már kitett városokban.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
turisták | utazás | rendszeres | hagyomány | tiltás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!