Nehéz szavakat találni a Feröer szigeteken lévő járási tanácsházára, ahol öt falu lakói intézhetik az ügyeiket, egészen káprázatos körülmények közt. A Norðragøta településen lévő épület messziről alig észrevehető, úgy beleolvad a tájba, közelről viszont a közösségi élet új központja.
Jó eséllyel a legszebb önkormányzati épület a világon az Eysturkommuna, ahol öt, összesen kétezer lelket számláló feröeri falu ügyeit intézik. Kiválóak az adottságok: egy drámai hegyekkel körülvett völgy, kristálytiszta vizű patak, ami egy tavat táplál.
Elkoptatott fordulat a „környezetébe simuló” épület, itt viszont egészen új szintre emelkedik: a kiterjedt zöld tető, a patak felett átívelő, hídként is szolgáló épületet alig lehet észrevenni a távolabbról készült képeken. A galéria első fotóinál akár játéknak is felfoghatjuk az önkormányzat keresgélését, aztán láthatunk majd a zöld tetőn, illetve az épület alatt, a patakparton sétáló embereket.
„A hagyományos feröeri építészet egyik központi témája, hogy hol ér véget a táj, és hol kezdődik az épület – magyarázta Ósbjørn Jacobsen, aki a Henning Larsen irodával partnerségben tervezte az épületet. – Ez a bizonytalan határvonal formálta a városháza tervezését is.”
De az épület a közösségépítésben is központi szerepet tölt be: a teraszok és a tető teljesen nyitott, bárki tábort verhet, aki szeretne piknikezni, úszni, fényképezni vagy meccset nézni.
Mielőtt a halászipar megvetette a lábát egy fontos üzemmel, Norðragøta vonzó strandja számított természetes gyülekezőhelynek: itt gyújtották meg a szilveszteri tüzet, és itt ünnepelték a Zászló Napját minden április 25-én. A városháza ezt a szerepet hivatott visszaszerezni, ezért sokoldalú: kilátópont, illetve a patak két partján lévő települést összekötő híd is egyben.
Kilátás lefelé is
Jellemző, hogy legfontosabb adatként nem az épület, hanem a zöldtető alapterületét adták meg (750 m²). Egy ilyen környezetben lehetetlen elszakadni a természettől, odabent erről hatalmas ablakok gondoskodnak, de terveztek egy patakra néző, üvegborítású nyílást is, ahol a meetingek fáradalmait a felfelé úszó pisztrángok nézegetésével lehet kipihenni.
A padlónyílást körülvevő asztalnál gyűlik össze a városi tanács – a pueblo indiánok ünnepe, a kivas ihlette; a kör alakú asztalnak senki sem ül a végén, minden résztvevő egyenrangú. Nagyjából ilyen érzés megközelíteni az épületet, és eljutni bentre:
Jens Ladekarl Thomsen művész egy külső hang- és fényinstallációt készített, amely a helyiek beszélgetéseiből és a természetből vett hangmintákkal dolgozik, és olyan hatást kelt a járókelőkben, mintha „a ház beszélne” a környezetéről, mintegy új történetet írva.
Az épületet 2017 decemberében adták át.
(Forrás: Henning Larsen, fotó: Nic Lehoux)
építészet | feröer-szigetek | nagy sztori | henning larsen | Eysturkommuna | hegyvidéki önkormányzat
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!